Saturday, May 26, 2018

Gerta 14 vjeçe nga Kosova ua mëson gjermanishten analfabetëve

Gerta Miftari është vetëm 14 vjeçe dhe ende është edhe vetë nxënëse (në klasën e tetë të gjimnazit), por ajo tashmë bën edhe punën...

Itali, 50-vjeçari shqiptar godet me thikë në zemër gruan

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në lagjen San Fruntuoso të Xhenovas në Itali. Një grindje për motive xhelozie është shndërruar në...

Etemi rizgjidhet këshilltar në Ansamblenë e Komunës Adliswil-Zvicër

Politikani nga Zvicra, Xheljadin Etemi, me origjinë nga fshati Corroticë i Preshevës, është rizgjedhur si këshilltar në Ansamblenë e Komunës Adliswil-Zvicër. Etemi është anëtar i partisë...

“Saab”, një DJ shqiptar që po dridh skenat e muzikës në Zvicër

Me më shumë se 100 publikime, Sabri Kastrati apo "Saab", siç njihet DJ shqiptar në skenën e muzikës, zotëron tashmë një bagazh të pasur...

Ministrat Majko dhe Gashi vizitë Universitetit popullor shqiptar të Gjenevës

Ministri i Diasporës së Kosovës, Dardan Gashi dhe ai i Republikës së Shqipërisë Pandeli Majko, u pritën në Universitetin Popullor Shqiptar të Gjenevës. Në...

Diaspora shqiptare vazhdon të kontribuoj për vendlindjen

Diaspora shqiptare vazhdon të kontribuoj për vendlindjen. Përmes një njoftimi në Facebook, Këshilli drejtues i Fondit Humanitar "Trieshi" në New York, ka bërë të...

Fillojnë përgatitjet për themelimin e Bankës së Diasporës

Zëvendës kryeministri njëherësh Ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi, së bashku me Ministrin e Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko kanë vazhduar vizitat...

Klement Tinaj, një kandidat shqiptar për guvernator të Kalifornisë

Klement Tinaj është një shqiptaro-amerikan 28-vjeçar me banim në Los Anxhelos, i cili ka hyrë në garën për guvernator të Kalifornisë si kandidat demokrat. Ai...

Policia u prish dasmën, në pranga italiani dhe shqiptari

Një italian përfundon në pranga pak para ceremonisë së martesës, e bashkë me të edhe shqiptari, i cili ishte i zgjedhur si dëshmitar i...

Dëbohet prej Zvicrës familja nga Kosova,pas 26 vitesh qëndrimi

Gjykata Administrative e Solothurnit ka vendosur që 29 vjeçari pas vuajtjes së dënimit me burg të lëshojë menjëherë Zvicrën gjegjësisht të dëbohet në Kosovë....

Block title

REKLAMO KETU

LAJMET E FUNDIT

Dënohet serbi i akuzuar për krime lufte në Vushtrri

Gjykata Themelore e Mitrovicës e ka gjetur fajtor serbin Zoran Vukotiq duke e dënuar me gjashtë vjet e gjysmë burgim për krime lufte kundër...

Kuçi: Qeveria nuk rrëzohet në tryeza politike, nëse i keni 61 vota bëjeni në...

Blerim Kuçi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se Kuvendi është ai ku rrëzohet qeveria dhe jo tryezat. Kjo deklaratë e Kuçit...

Kurti: Nëse kryeministri ka etikë duhet të jap dorëheqje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka hapur tryezën me subjekte politike, duke deklaruar se duhet të shkohet në zgjedhje dhe ato duhet të...