Tuesday, December 11, 2018

Ndërroi jetë Kofi Annan, ish- sekretari i përgjithshëm i OKB-së!

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Zvicër. Sips BBC-së, mësohet se Kofi...

Nuredin Lushtaku flet për brigadën e shpikur të UÇK-së

Nuredin Lushtaku, një nga komandantët e UÇK-së nga Zona e Drenicës, i kyçur në një fazë të procesit në Komisionin për Verifikimin e Veteranëve...

Kryetari i Vushtrrisë Xhafer Tahiri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i qytetit Norwalk (IOWA)...

Në një ceremoni solemne ku krahas flamurit te SHBA është ngritur edhe flamuri i shtetit të Kosovës, qyteti i Norwalk në Iowa, Shtetet e...

Hasan Prishtina (1873-1933), ideolog i çlirimit dhe i bashkimit kombëtar të shqiptarëve, intelektual e...

Hasan Prishtina, ishte njëri ndër ideologët kryesorë të çlirimit dhe bashkimi kombëtar të shqiptarëve. Vepra dhe tërë jeta e tij kanë qenë të lidhura...

Murati: Kosovës po i përgatitet skenari më i keq i mundshëm

Në konferencën për medie të mbajtur sot, Kryetari i LB-së, Valon Murati, ndër të tjera tha se zhurmat e fundit për korrigjim kufijsh na...

Klinaku: LB e ka shtruar çështjen e bashkimit të Kosovës me Luginën e Preshevës...

Avni Klinaku, Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes për Bashkim, ka thënë se LB e ka shtruar çështjen e bashkimit të Kosovës me Luginën e...

Lirohet Ismail Morina “Ballisti”

Ismail Morina, i ashtuquajturi "Ballisti" është liruar nga paraburgimi të martën, ka njoftuar vetë ai përmes një statusi në rrjetin social "Facebook". Morina, i cili...

LB: Kosova ka nevojë për dialog në mes forcave politike, para dialogut me Serbinë

Lëvizja për Bashkim (LB) konsideron se Kosova ka nevojë për dialog në mes forcave politike, para dialogut me Serbinë. Sipas Avni Klinakut, sekretar i përgjithshëm...

LB: Kosova Lindore duhet të jetë pjesë e platformës për bisedime

Lëvizja për Bashkim (LB) konsideron se çështja e Kosovës Lindore duhet patjetër të jetë pjesë e platformës për bisedimet me Serbinë, platformë e cila...

LB: Injorimi i Kosovës Lindore, fatal edhe për shtetin e Kosovës

Lëvizja për Bashkim (LB) konsideron se dështimi kryesor në qasjen ndaj bisedimeve me Serbinë është lënia jashtë tyre e çështjes së pazgjidhur të shqiptarëve...

Block title

REKLAMO KETU

LAJMET E FUNDIT

LB: Kushti kryesor për luftimin e korrupsionit është ekzistenca e vullnetit politik

Lëvizja pë Bashkim (LB) konsideron se janë dy kushte elementare që duhet të plotësohen për funksionimin e drejtësisë në vend: 1. Titullarët e institucioneve të drejtësisë...

Në mes të teorisë dhe praktikës

Shkruan: Gëzim Saraçi(Reagim)Në realitetin e krijuar në vendin tonë PATRIOTIZMI shfrytëzohet si resurs mjaft frytdhënës për realizimin e interesave të ngushta. Pra, sa më...

Klinaku: Me politikën që po ndiqet, Kosova do të humbë vazhdimisht e Serbia nuk...

Rreziku i vërtetë dhe më i madh për Kosovën është nëse ne vazhdojmë me të vjetrën. Pra nëse ne vazhdojmë me bisedime vetëm për...