Tuesday, December 11, 2018

Të mirat e ujit me tranguj

Të pish ujë me tranguj mund të mos duket si mënyra e duhur për përmisimin e shëndetit, por ajo sjell një numër të madh...

Përfitimet shëndetësore nga hurma

Për një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme, është më se e nevojshme të hahet një hurmë në ditë. Hurmat përmbajnë karbohidrate, proteina, fibra...

Kripa apo sheqeri, cili është më i dëmshëm për organizmin?

Konsumi i tepruar i sheqerit dhe i kripës shoqërohet me jo pak probleme shëndetësore, por duhet të dini se ndryshe nga se mendohet sheqeri...

Kolesteroli, shkaktar i shumë sëmundjeve, ja si ta ulim

Në nivele normale, kolesteroli luan rol jetik në shumë funksione fiziologjike si: prodhimi i hormoneve steroide, vitaminës D, formimin e membranave të qelizave etj. Kolesteroli...

Arrat parandalojnë kancerin e zorrëve

Konsumi i përditshëm i arrave mund të parandalojë sëmundjen e zemrës dhe kancerin e zorrëve duke inkurajuar bakteret "e mira" në zorrë, sugjeron një...

“Kërpudha mbretërore”, e cila shitet 1000 euro për një kilogram

Triumfoli i zi i njohur që nga koha e Egjiptianëve të lashtë, Romakëve dhe Grekëve, por u zbulua vetëm në shekullin e 19-të! Vonesa...

Një filxhan kafe e zezë në mëngjes? Ja efekti i saj

Nutricionistja Sarah Flowers ka lajme të mira për këdo që nuk mund ta fillojë ditën pa kafe. Përveç se ju jep energji për të...

Frutat që përmbajnë më së shumti pesticide

Dredhëzat (Luleshtrydhet) janë fruti që kryesojnë sërish listën e prodhimeve me nivelin më të lartë të pesticideve, e cila përpilohet çdo vit nga Grupi...

Soda e bukës në kombinim me ujë dhe limon, zgjedhja e duhur për dhimbjet...

Soda e bukës përdoret për pastrimin e gojës dhe si pastron dhe e mban fytin e shëndetshëm. Soda e bukës është lloj i kripës, formuar...

Mbretëresha e Spanjës shijon kuzhinën shqiptare

Ambasadori shqiptar, Ridi Kurtezi ka publikuar pamjet në rrjetin e tij social në “Twitter”, ku Mbretëresha e Spanjës duket se shijon disa ushqime tradicionale...

Block title

REKLAMO KETU

LAJMET E FUNDIT

LB: Kushti kryesor për luftimin e korrupsionit është ekzistenca e vullnetit politik

Lëvizja pë Bashkim (LB) konsideron se janë dy kushte elementare që duhet të plotësohen për funksionimin e drejtësisë në vend: 1. Titullarët e institucioneve të drejtësisë...

Në mes të teorisë dhe praktikës

Shkruan: Gëzim Saraçi(Reagim)Në realitetin e krijuar në vendin tonë PATRIOTIZMI shfrytëzohet si resurs mjaft frytdhënës për realizimin e interesave të ngushta. Pra, sa më...

Klinaku: Me politikën që po ndiqet, Kosova do të humbë vazhdimisht e Serbia nuk...

Rreziku i vërtetë dhe më i madh për Kosovën është nëse ne vazhdojmë me të vjetrën. Pra nëse ne vazhdojmë me bisedime vetëm për...