Saturday, May 26, 2018

Kolesteroli, shkaktar i shumë sëmundjeve, ja si ta ulim

Në nivele normale, kolesteroli luan rol jetik në shumë funksione fiziologjike si: prodhimi i hormoneve steroide, vitaminës D, formimin e membranave të qelizave etj. Kolesteroli...

Arrat parandalojnë kancerin e zorrëve

Konsumi i përditshëm i arrave mund të parandalojë sëmundjen e zemrës dhe kancerin e zorrëve duke inkurajuar bakteret "e mira" në zorrë, sugjeron një...

“Kërpudha mbretërore”, e cila shitet 1000 euro për një kilogram

Triumfoli i zi i njohur që nga koha e Egjiptianëve të lashtë, Romakëve dhe Grekëve, por u zbulua vetëm në shekullin e 19-të! Vonesa...

Një filxhan kafe e zezë në mëngjes? Ja efekti i saj

Nutricionistja Sarah Flowers ka lajme të mira për këdo që nuk mund ta fillojë ditën pa kafe. Përveç se ju jep energji për të...

Frutat që përmbajnë më së shumti pesticide

Dredhëzat (Luleshtrydhet) janë fruti që kryesojnë sërish listën e prodhimeve me nivelin më të lartë të pesticideve, e cila përpilohet çdo vit nga Grupi...

Soda e bukës në kombinim me ujë dhe limon, zgjedhja e duhur për dhimbjet...

Soda e bukës përdoret për pastrimin e gojës dhe si pastron dhe e mban fytin e shëndetshëm. Soda e bukës është lloj i kripës, formuar...

Mbretëresha e Spanjës shijon kuzhinën shqiptare

Ambasadori shqiptar, Ridi Kurtezi ka publikuar pamjet në rrjetin e tij social në “Twitter”, ku Mbretëresha e Spanjës duket se shijon disa ushqime tradicionale...

Horoskopi javor, 16 prill deri 22 prill 2018

Ky është parashikimi i shenjave të horoskopit për këtë javë, 16 prill  2018 deri 22 prill 2018.  Dashi: 21 Mars – 19 Prill Jupiteri do jete planeti qe...

Kamenicë: Xhirohet shpendi i rrallë (Video)

Pupëza, është njëra nga  shpendët më të rrallë që shihet ndonjëherë. Nga një video që është bërë në Komunën e Kamenicës shihen pamje të bukura...

15 gjëra krejt të thjeshta, që njerëzit e zgjuar i bëjnë përditë

Njerëzit e zgjuar janë mendimtarë fantastikë. Është tronditëse se sa shumë njerëz në botën e sotme mohojnë provat shkencore për këtë apo atë dukuri,...

Block title

REKLAMO KETU

LAJMET E FUNDIT

Dënohet serbi i akuzuar për krime lufte në Vushtrri

Gjykata Themelore e Mitrovicës e ka gjetur fajtor serbin Zoran Vukotiq duke e dënuar me gjashtë vjet e gjysmë burgim për krime lufte kundër...

Kuçi: Qeveria nuk rrëzohet në tryeza politike, nëse i keni 61 vota bëjeni në...

Blerim Kuçi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se Kuvendi është ai ku rrëzohet qeveria dhe jo tryezat. Kjo deklaratë e Kuçit...

Kurti: Nëse kryeministri ka etikë duhet të jap dorëheqje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka hapur tryezën me subjekte politike, duke deklaruar se duhet të shkohet në zgjedhje dhe ato duhet të...