Friday, January 18, 2019

Pjesë përditshmërie

Shkruan: Myrvete Musa Derisa po përpiqesha t'i kujtoja fytyrat e nxënësve të mi duke bërë përgatitjen e orës mësimore, im bir për një çast m'i...

Çka po ndodh me shtesat e fëmijëve në Kosovë?

Shkruan: Vebi Mujku Përmirësimi dhe ngritja e cilësisë së jetës së fëmijëve varet nga zhvillimi ekonomik dhe fuqia e investimit tek ta. Praktikuesit që punojnë në...

Greva në arsim dhe fyerjet ndaj mësimdhënësve!

Shkruan: Burim Gjaka Fillimisht e di që lidhur me temën të cilën do e trajtoj këtë  herë do të kem edhe kundërshtime  të cilave do...

Alternativa europiane e Kosovës ndaj BE-së? – Pjesa II

Shkruan: Agon Maliqi (Vazhdim. Pjesa e parë e shkrimit është publikuar dje) Sikur dobësitë e brendshme të BE-së, të shtjelluara në shkrimin e mëparshëm, të mos ishin mjaftueshëm...

Alternativa europiane e Kosovës ndaj BE-së? – Pjesa I

Shkruan: Agon Maliqi Bashkimi Europian është ndër arritjet më të mëdha politike të njerëzimit në epokën moderne. Integrimi i shteteve kombëtare europiane e prodhoi periudhën...

Për vendimin për dyfishimin e numrit të këshilltarëve të Qeverisë së Kosovës dhe për...

Shkruan: Shukri Klinaku 1. Dita e djeshme, por edhe e sotmja në Republikën e Kosovës, konsideroj se, është dashur të dominohen nga një aktivitet politik...

Pesë surpriza të mëdha e presin Evropën në vitin 2019

Nga Martin Hüfner Unë dyshoj se ne të gjithë do të zbulojmë në vitin 2019, se në botë ekzistojnë gjithnjë e më shumë “Trump të...

11 burrat e Kosovës përballë 4 grave të BE-së

Shkruan: Lulëzim Etemaj Nga fotoja e publikuar në media nga ky takim, shihet se përballë Mogherinit, e shoqëruar edhe nga 4 zyrtarë tjerë të BE-së (4...

Zgjedhjet e partive politike – mundësitë për ndryshime!

Shkruan: Burim Gjaka Duke i parë zgjedhjet e brendshme të partive politike që janë në zhvilllim e sipër dhe ato që pritet të ndodhin sidomos...

Në mes të teorisë dhe praktikës

Shkruan: Gëzim Saraçi(Reagim)Në realitetin e krijuar në vendin tonë PATRIOTIZMI shfrytëzohet si resurs mjaft frytdhënës për realizimin e interesave të ngushta. Pra, sa më...

Block title

REKLAMO KETU

LAJMET E FUNDIT

Fituesit dhe humbësit e ndryshimeve klimatike në mbretërinë e kafshëve të Antarktidës

Ndryshimi i klimës krijon shumë "humbës" në këtë planet, por mund të ketë edhe disa "fitues" në mbretërinë e kafshëve, sipas një studimi të...

Konjufca: Nuk dihet gjë për fatin e Thaçit

Drejtuesi i Grupit Parlamentar dhe anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka folur rreth mungesës së Presidentit Thaçi në Kosovë tani e...

Makina me tabela të Shqipërisë alarmoi shërbimin sekret në Beograd

Pranë kishës serbe, ku pritej të vinte, Vladimir Putin dhe Aleksandar Vuçiç, ka ndodhur një incident i vogël, kur sherbimi sekret u desh të...