18 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

322

Shqipëria ende mbetet e mbërthyer nga një valë e fortë e COVID-19 pasi ditën e fundit janë 1075 raste të reja ndërsa 18 persona të moshave 39-84 vjeç kanë humbur jetën.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në spitalet rajonale po trajtohen 585 pacientë, 37 në terapi intensive nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

Që prej fillimit të pandemisë, vendi ynë numëron 1600 persona të vdekur për shkak të coronavirus nga mbi 95 mijë persona që janë prekur deri tani.

Raste aktive mbeten më shumë se 34 mijë raste, ku mbi 20 mijë janë vetëm në Tiranë.

COVID-19 – Statistika (17 Shkurt 2021)

Testime totale 424,719

Raste pozitive 95,726

Raste të shëruara 59,684

Raste Aktive 34,442

Humbje jete 1,600

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 20808

Fier 2880

Vlorë 1774

Durrës 1742

Shkodër 1466

Elbasan 1145

Lezhë 1058

Korçë 994

Berat 984

Gjirokastër 833

Kukës 427

Dibër 331.