A do e fitojmë Eurovision-in këtë vit? Anxhela Peristeri këndon e dyta sonte në finalen e madhe

0
93

Në Roterdam të Holandës, sonte në orën 21:00 do të transmetohet live nata finale e Festivalit Evropian të Këngës, ku Anxhela Peristeri do të interpretojë e dyta në radhë  pas Qipros, këngën ‘Karma’.

‘Karma’ u interpretua nga Anxhela në gjysmëfinalen e dytë të Eurovision-it të enjten. Muzika nga Kledi Bahiti, teksti nga Olti Curri dhe performanca elektrizuese e Anxhela Peristerit, i siguroi Shqipërise një vend në finalen e madhe të festivalit.

Performanca e zjarrtë e Anxhelës është pritur me entuziazëm nga publiku europian. Vokali impresionues dhe pamja imponuese e 35 vjeçares kanë fituar zemrën e shume evropianëve, sipas komenteve dhe kritikatave pozitive që ajo ka marrë në rrjete sociale.

Kujtojmë se të gjithë shqiptarët e diasporës mund të votojnë Anxhelën me numrin 11 sot nga vendet ku jetojnë.

(VIDEO) Performanca ‘live’ e Anxhela Peristerit, i ‘ve flakën’ skenës së Eurovision-it

Premisat për një çmim të mirë janë shumta. Mbetet për tu parë nëse bukuroshja shqiptare do të marrë vlerësimin që meriton sot.

Pavarësisht çmimit një gjë është e sigurt, Anxhela Peristeri ka fituar zemrat  të gjithëve me vokalin e saj imponues.

Sot në finalen e madhe të Eurovision-it konkurrojnë 26 këngë.

Nga nata e parë gjysmëfinale janë përzgjedhur 10 finalistë:

Azerbajxhani

Belgjika

Qipro

Izraeli

Lituania

Malta

Norvegjia

Rusia

Suedia

Ukraina

Ndërsa nga nata e dytë gjysmëfinale janë përzgjedhur 10 finalistët tjerë:

Shqipëria

Serbia

Bullgaria

Moldavia

Portugalia

Islanda

San Marino

Zvicra

Greqia

Finlanda

Hollanda dhe 5 shtetet e mëdha: Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, kanë kaluar automatikisht në natën finale.

Oranews.tv