Alarmon deputetja e PDK-së: Qeveria i fshehu mbrëmë 21 raste të koronavirusit

0
305

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu ka deklaruar se duhet të mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës.

Sipas saj, Qeveria dhe askush tjetër nuk ka te drejtë të thotë qe nuk ka kushte për te mbajte seancën parlamentare.

Ajo ka thënë se qeveria “Kurti” po i fsheh rastet me koronavirus, transmeton Indeksonline

“Qeveria duhet te jete transparente me te dhënat e te infektuarve me corona virus dhe mos ti përdor shifrat politikisht siç beri mbrëmë ne mesnate pas konferencës se Presidentit duke publikuar 21 raste qe po mbaheshin fshehtë”, ka shkruar ajo.

Postimi i plote:

Per derisa qindra qytetar ne kete menyre presin ne radhe per te siguruar miell dhe per te marre asistencen sociale, Qeveria dhe askush tjeter nuk ka te drejte te thot qe nuk ka kushte per te mbajte seancen parlamentare.

Apo duhet Qeveria te vazhdoj te trajtoj me prioritet pushtetaret dhe te diskriminoj qytetaret ashtu siq beri me testet per corona virus duke testuar me prioritet anetaret e kabinetit qeveritar.

Qeveria duhet te jete transparente me te dhenat e te infektuarve me corona virus dhe mos ti perdor shifrat politikisht siq beri mbrem ne mesnate pas konferences se Presidentit duke publikuar 21 raste qe po mbaheshin msheft.

Pse nuk u dhane ato shifra gjate dites?

Kur i’u eshte bere testi personave qe ne mesnate dolen rezultatet?

Mjaft me me lojra te uleta!

Sot me shume se kurr na duhet maturi dhe unitet politik e qytetar per ta mposhtur armikun tone te perbashket corona virusin.

Qytetaret meritojne nje qeverisje me te pergjegjeshme dhe me transparente.

Per çdo thellim te krizes dhe pershkallezim te situates pergjegjesia do te bie mbi Vjosa Osmanin per neglizhencen dhe pazotesine e saj per te thirrur seancen dhe per t’i dhen drejtim vendit.