Antibiotiku më i fuqishëm natyral

594
Shafrani i Indisë është një erëz jashtëzakonisht popullore dhe është përdorur kryesisht në mjekësinë kineze dhe indiane për shekuj me radhë.
Ka aromë dhe ngjyrë karakteristike dhe gjen përdorim në trajtimin e problemeve të frymëmarrjes, sëmundjeve të mëlçisë, kushteve të lëkurës, prerjeve, plagëve, dhimbjeve në muskujt dhe problemeve të stomakut.
Studime të shumta kanë treguar se shafrani i Indisë është jashtëzakonisht i dobishëm në rastin e infeksioneve, problemeve të tretjes, inflamacionit, madje edhe kancerit, gjithashtu shërben si antibiotik i fuqishëm për trupin tonë.
Përbërësi i saj aktiv, kurkumini, përgjegjës për shumicën e përfitimeve shëndetësore, pasi ofron antioksidantë, trajton mikrobet dhe lehtëson inflamacionin. Për shkak të aftësisë që ka për të shkatërruar mikrobet, shafrani i Indisë trajtongastritin, problemet e traktit të tretjes, ulçerën dhe stomakun.
Hulumtuesit kanë zbuluar për kurkumin se:
-Ka një efekt pozitiv në molekulat e inflamacionit, mbijetesës së qelizave dhe ADN-së. -Ndikon pozitivisht në membranat e qelizave të njeriut.
-Ndryshon 700 gjene dhe 160 probleme fiziologjike.
-Lehtëson dhimbjen e osteoartritit. Për të lehtësuar këtë dhimbje dhe për të përmirësuar lëvizshmërinë, merrni 200 mg në ditë shafran Indie.
Studimet tregojnë se kurkumini, për shkak të antioksidantit trajton në mënyrë efektive të gjitha llojet e kancerit, duke përfshirë kancerin e mushkërive, zorrës së trashë, mëlçisë, gjirit, zorrëve dhe stomakut. Shafrani i përzier me mjaltë siguron edhe më shumë përfitime shëndetësore. Ky kombinim ndihmon tretjen, lufton bakteret dhe viruset.
Receta e mëposhtme bashkon të gjitha këto përfitime shëndetësore të këtyre përbërësve natyrorë dhe përfaqëson antibiotikun më të mirë natyror:
Përbërësit:
1 lugë gjelle pluhur shafran
100 gr mjaltë
Udhëzime: Në një kavanoz qelqi, thjesht përzieni përbërësit, transmeton shije.al.
Përdorni: Nëse jeni ftohur ose jeni me grip merrni gjysmë luge nga ky ilaç çdo orë. Të nesërmen merrni të njëjtën dozë (por çdo dy orë). Ditën e tretë merreni dozën tri herë gjatë ditës. Mund ta shoqëroni edhe me qumësht. Rezultatet do t’ju mahnisin!