Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani çdo ditë qepë?

0
324

Edhe pse çdo lloj perimesh ka përfitime shëndetësore, disa prej tyre kanë shumë të veçanta, si qepa. Në përgjithësi, qepët dihet se ndihmojnë shëndetin e zemrës, kockave dhe zorrëve, por ka shumë më tepër përfitime nga të cilat shumë njerëz mund të habiten. Megjithatë, nëse jeni të ndjeshëm ndaj qepëve, këshillohet që të konsultoheni me mjekun përpara se të aplikoni ndonjë nga pikat e listuara.

Bright Side ka mbledhur 5 përfitime të qepëve që mund t’i keni nëse i hani çdo ditë.

1. Rritja e fertilitetit

Në të kaluarën, infertiliteti mashkullor trajtohej me ekzaminime, operacione dhe shumë analiza – por tani, ne mund të pimë thjesht lëng qepe. Përdorimi i një shumëllojshmërie të gjerë antioksidantësh (të cilët qepa i ka mjaft) është “vala e re” për të rritur efektivitetin e fertilitetit, plus, është një metodë natyrale.

2. Ndihmon nëse keni probleme me sinusët

Thjesht merrni gjysmën e një qepe dhe vendoseni nën vrimat e hundës, më merr frymë.

Qepët përfshijnë vitaminën C dhe bioflavonoidet, të cilat e bëjnë rrugën në hundë më pak të ndjeshme ndaj gjakderdhjes. Një përfitim tjetër i favorshëm është se ato janë të mira për t’u përdorur kur hunda jonë është e bllokuar. Qepa liron pasazhet në hundë, duke na e bërë më të lehtë frymëmarrjen, shkruan BrightSide, përcjell Fokusi.info.

3. Parandaloni depresionin dhe përmirësoni disponimin

Qepa përmban diçka të quajtur folate, e cila është një fjalë tjetër për vitaminën B9, dhe kjo vitaminë ndihmon në parandalimin e depresionit dhe rrit disponimin tuaj duke zbërthyer një aminoacid, të quajtur homocisteinë.

4. Përtypja e qepëve të papërpunuara ndihmon për t’i bërë dhëmbët tuaj më të fortë

Nuk ka dyshim se qepa mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve në trupin tuaj, por ato gjithashtu kanë shumë përfitime për shëndetin tuaj oral. Përtypja e qepëve të papërpunuara ndihmon për t’i bërë dhëmbët tuaj më të fortë dhe për të luftuar çdo bakter që është në gojën tuaj.

Thjesht përtypni pak qepë për 2 deri në 3 minuta, pasi kjo mund të ndihmojë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve gjithashtu.

5. Qepa parandalon ftohjet dhe gripin

Sipas Luke Coutinho, një ekspert shëndetësor, qepa mund të ndihmojë në parandalimin e ftohjes, kollës, etheve dhe dhimbjeve të fytit.

Si mund të ju ndihmojë:

Pritini qepën tuaj në copa.

Vendosni në ujë të pijshëm për 6-8 orë.

Konsumoni 3-4 lugë gjelle 3 herë në ditë./Fokusi.info/