Der Standard: Kryeministri Rama paralajmëron Shqipërinë e Madhe

Gazeta austriake Der Standard në një shkrim të radhës kushtuar Kosovës dhe vendeve të Ballkanit perëndimor shkruan se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandar Vuçiq, janë pro ndryshimit të kufijve.
Në shkrimin me titull “kryeministri shqiptar paralajmëron Shqipërinë e Madhe’, gazeta shkruan se kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka porositur se BE duhet të refuzojë “çdo rivendosje të kufijve aktualë të Kosovës, ndarjen e Kosovës apo shkëmbimin e territorit”.
“Shkëmbimi i territorit do të sigurojë që Kosova Veriore t’i jepet në Serbisë dhe Lugina e Preshevës Kosovës. Deri në vitin 2018 një shkëmbim i tillë ishte përjashtuar gjithmonë nga BE. Por që nga viti i kaluar, përfaqësuesja e Politikës së Jashtme të BE-së , Federica Mogherini dhe komisioneri i BE-së Johannes Hahn kanë pësuar një ndryshim në këtë drejtim. Tani ata po mbështesin një shkëmbim të tillë të territorit, që është në kundërshtim me kushtetutën e Kosovës”, shkruan gazeta. Der Standard shkruan se kryeministri Edi Rama ka larguar nga qeveria ministrin e jashtëm të Shqipërisë Ditmir Bushatii, për shkak të kundërshtimit të tij për shkëmbim territoresh.
“Për këtë Rama ka dashur të emërojë në vend të tij një 26-vjeçar, kosovarin Gent Cakaj, emërimi i të cilit u parandalua nga Presidenti Ilir Meta. Zyrtarisht tani Rama ka emëruar vetveten në postin e ministrit të Jashtëm, por të gjitha kompetencat ia ka deleguar zëvendësit të tij.”, shkruan gazeta. Eksperti i Evropës Juglindore, Florian Bieber nga Universiteti i Gracit thotë se zëvendësimi i Bushatit ishte i befasishëm dhe i çuditshëm, pasi ai respektohej nga ndërkombëtarët që e shihnin si një antipod për të balancuar natyrën e papërshtatshme shpërthyese të Ramës.
“Megjithatë, disa diplomatë thonë se shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë duket një përfundim i pashmangshëm, edhe pse kundërshtohet nga shumica e partive dhe nga shoqëria civile në Kosovë”, shkruan tutje Der Standard. Duke cituar ministrin e jashtëm serb Vuk Jeremiq, gazeta shkruan se njeriu kyç i Trump po punon për ndarjen e Kosovës.
“Sipas ish-ministrit të Jashtëm të Serbisë, Vuk Jeremiç, kryestrategu i fushatës zgjedhore të Donald Trump, Corey Lewandoëski, është lobisti që po bën fushatë për ndarjen e Kosovës. Në adresën e Lewandoëski-t në Washington është regjistruar firma Twin Rocks Global, që ka një kontratë me partinë serbo-nacionaliste, SNSD, që ka synuar ndarjen dhe me këtë rast shkatërrimin e Bosnje-Hercegovinës”, shkruan në fund gazeta austriake.