Dobitë e konsumimit të qershive

0
456

Konsumimi i qershive nuk mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, por janë shumë efektive për t’ju bërë të shëndetshëm dhe të gjallë.

Gjumë më të mirë, më pak dhimbje koke, plakje më e ngadalshme dhe pak shanse të ju prek kanceri janë disa nga përfitimet e ngrënies së qershive.

Dieta e qershisë

Hani qershi ose pini lëng të freskët qershie për çdo ditë.

Gjithashtu qershitë kanë nivele të ndryshme antioksiduese. Lëngu dhe qershitë e thata njihen se kanë më shumë antioksidantë, ndërsa ato të konservuara dhe të ngrira kanë nivele më të ulëta.

Avantazhet e qershisë për shëndetin tuaj

Qershia përmban shumë ushqyes që mund të jenë shumë të mira për ju.

Melatonina në qershi ju ndihmon të fleni më mirë. Melatonina është hormon që ju ndihmon të keni një gjumë të rehatshëm. Nivelet e ulëta melatonine mund të shkaktojnë ndërprerjen e ritmit të qarkullimit. Kjo mund të përmirësohet duke ngrënë qershi. Sipas hulumtimit, pirja e lëngut të qershisë mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga pagjumësia.

Flavonoids, të cilat janë antioksidantë në qershi, mund t’ju ndihmojnë të plakeni më ngadalë. Këta antioksidantë luftojnë stresin oksidativ duke u larguar nga nënproduktet e tij. Këto flavonoide gjithashtu zvogëlojnë aktivitetin e lirë të radikalëve dhe ndalojnë efektet e këqija të sapunëve, tretësve organikë dhe kozmetikës të tjera që shkaktojnë rrudhjen e lëkurës.

Ndonjëherë mund të merrni ilaçe në kohë të ndryshme për të luftuar dhimbje koke. Por a e dini se për një periudhë kohore, ato mund të çojnë në probleme në stomakun tuaj.

Studimet tregojnë se qershia mund të jetë deri në dhjetë herë më efektive se sa aspirina, pa efekte anësore.

Qershitë janë gjithashtu të ngarkuara me komponimet që janë anti-kancer. Këto komponime eliminojnë radikalet e lira, pasi ju ndihmon të parandaloni kancerin. Ka flavonoids në qershi të quajtura Acid Ellagic dhe anthocyanins që ndihmojnë me këtë. Flavonoids në qershi gjithashtu pengojnë histamine dhe leukotriene, që të dyja shkaktojnë inflamacion. Acidet Ellagic janë anti-kancerogjene ndërsa anthocyanin që ndihmojnë në prodhimin e baktereve të mira në zorrë. Kjo lejon më shumë acide yndyrore, të cilat janë të njohura për të siguruar mbrojtje kundër kancerit të zorrës së trashë.

Hulumtimet kanë treguar se qershitë kanë ulur rrezikun e kancerit, me më shumë se 11 për qind qershi u gjetën të kenë deri në 17 për qind më të ulëta të niveleve të komponimeve të mundshme kanceroze.

Dieta e qershisë mund të jetë e shtrenjtë dhe mund të jetë e vështirë të përcillet sidomos kur ka mungesë të saj./gazetabujku/