Droni i ri amerikan – mund të mbajë 16 raketa dhe është më vdekjeprurës se çdo tjetër i disponueshëm aktualisht

0
136

General Atomics me bazë në Kaliforni po teston një dron të ri që do të jetë më vdekjeprurës se çdo tjetër i disponueshëm aktualisht për ushtrinë amerikane.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një nga dronët që thuhet se përparuan me shpejtësi nga një rol në zbulim në luftimin e forcave armike.

Ushtria amerikane ka përdorur një numër të madh të llojeve të ndryshme të dronëve në operacionet e saj për një kohë të gjatë, dhe gjithashtu ka bashkëpunuar me partnerë në zhvillimin e versionit të saj të dronëve dhe aftësive të tyre.

Dhe General Atomics duket se ka një plan të thjeshtë. Qëllimi është që të sigurohet sa më shumë fuqi zjarri për dronin, më shumë se kurrë më parë.

Siç bëjnë të ditur më tej mediat, droni i ri mund të mbajë deri në 16 raketa Hellfire në një fluturim.

Shumica e dronëve aktualisht përdorin raketa me bazë ajrore Hellfire, por 16 është katërfishi i numrit të raketave që mund të mbajë MQ-9 Reaper.

Edhe ky dron është prodhuar nga General Atomics dhe sot ka deri në 200 kopje.

Gama e tyre është 1850 kilometra dhe përdoren nga Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare, por edhe nga disa vende të tjera të botës. /Telegrafi/