Dua Lipa: Serbët donin të ndryshonin historinë e Kosovës

505

Këngëtarja britanike me origjinë nga Kosova, Dua Lipa, përmes mediave sociale ka rekomanduar filmin boshnjak “Quo Vadis, Aida?”, e cila si temë kryesore ka Srebrenicën.

“Kjo është një histori shumë emocionuese në lidhje me gjenocidin e Srebrenicës. Më bëri të qaj dhe unë i kujtoj të gjitha historitë tronditëse kur isha e vogël. Duhet ta shikoni absolutisht këtë film që është nominuar për Oscar dhe Golden Globe”, shkroi ajo në Instagram, transmeton portali arbresh.info

Në një intervistë për “Rolling Stone”, Dua Lipa foli për rrënjët dhe paraardhësit e saj, dhe veçanërisht për gjyshërit e saj, sepse të dy ishin historianë.

“Gjyshi im nga babai, shkroi që po ndodhte në një libër. Kur forcat serbe okupuan Kosovën, ata kërkuan nga ai që të rishkruajë historinë. Ai refuzoi, kështu që ai humbi punën e tij. Kjo është arsyeja pse unë qëndroj për gjithçka në atë që besoj, “tha ajo.

Dua Lipa ishte një ndër të parat që kërkoi nga Apple përfshirjen e Kosovës në hartat e saj si shtet./Fokusi.info/