E jashtëzakonshme: Një shkollë, një kopsht dhe një ambulancë për fshatin që e priti si refugjatë gjatë luftës

Ish gazetari i luftës, Rexhep Shahu, ka njoftuar se Arafat Abazaj ka ndërtuar një shkollë, një kopsht dhe një ambulancë në fshatin Bardhoc të Kukësit

Ai përmes një postimi në Facebook, ka njoftuar se Arafat Abazaj ishte refugjat nga Kosova, i cili pas 20 viteve pas luftës ka blerë tokën dhe e ka ndërtuar dhe kompletuar shkollën fillore e kopshtin e ri në Bardhoc.

Shehu ka treguar se e vetmja kërkesë e Abazajt ishte që shkolla të ketë emrin 27 mars, dita kur u dëbua nga serbët..

Postimi i plotë:

Dhurate mirenjohje – nje shkolle, nje kopsht, nje ambulance.

Sot me 27 mars 2019, ne 20 vjetorin e fillimit te eksodit masiv te shqiptareve te Kosoves drejt Kukesit me 27 mars 1999, nje djale nga Poslishti i Prizrenit, Arafat Abazaj pronar i kompanise ndertuese Abazaj, qe atehere ishte 18 vjec e sot 38, i ben dhurate mirenjohje per mikpritjen fshatit tim te lindjes Bardhoc te Kukesit. Dhurate jo te zakonte por nje shkolle me kopesht cerdhe e ambulance.

Arafat Abazaj beri ate qe nuk e ka bere asnje biznesmen kuksian per asnje fshat te Kukesit asnjehere ne tri dekada postkomuniste.

Arafati e ka blere token dhe e ka ndertuar dhe kompletuar shkollen fillore e kopeshtin e ri ne Bardhoc.

Natyrisht qe ishte nder ditet me emocionuese lidhur me historite e mirenjohjes e falenderimeve te shqiptareve te Kosoves ndaj atyre ne Shqiperi.

Eshte gjesti i pare kaq fisnik e madheshtor, gjest qe nuk e bejne shtetet tona por e beri nje ish i debuar nga dhuna serbe, nje ish refugjat po deshet ta quajme keshtu, nje djale qe eshte debuar me 27 mars 1999 dhe eshte paraqitur ne gjimnazin e Kukesit Havzi Nela me 28 mars per te vazhduar shkollimin e mesem te nderprere ne Kosove prej dhunes serbe.

Per mirenjohje dhurate nje shkolle! Kjo eshte gje e madhe, eshte dhurata me e bukur qe i eshte bere ndonje fshati te Shqiperise nga Kosova.

Arafati Abazaj si shume shqiptare te rajonit te Prizrenit eshte sternip ne Bardhoc, ne lagjen time Shahe tek Rizan e Osman Shahu. Ai kishte ardhe me gjithe familjen e tij sot ne kete feste te tijen e tonen. Kishte ardhe edhe baba i tij, nipi i Bardhocit, Nazmi Abazaj.

Por kryetari i Kukesit Bashkim Shehu priti me shume se kaq sot ne Bardhoc ne nje ceremoni te vleresuar me pjesemarrje te madhe. Pasi Abazin e baben e tij Nazmiun i kishin shoqeruar edhe kryetari i Prizrenit z. Mytaher Haskuka, edhe deputeti i Kuvendit te Kosoves z. Z.Haxhi Avdyli, edhe deputetja e kryetarja e komisionit te mediave zj. Albana Vokshi edhe autoritetet e Zhurit, kryeplaku i Poslishtit edhe kryetari i qarkut Kukes edhe drejtori i arsimit Kukes e mjaft personalitete te tjera dhe i kishin dhene edhe vendasit rendesi ketij eventi te madh sic ishte ne te vertete.

Kaq mjafton sa per lajmin e sotem miqte e mi, sa per tu treguar se perjetova nje gezim te vecante, pashe shfaqjen madheshtore te mirenjohjes se familjes se Arafat Abazajt nga Prizreni per Kukesin, per fshatin tim Bardhoc. Pashe realizimin e nje projekti te hershem te ish kryetarit te komunes Terthore Rrahman Demaj, projekt qe kishte mbete sirtareve ne pritje te meshires se qeverise se Tiranes por qe e realizoi sternipi i Bardhocit, Arafat Abazaj.

Gjeste te vogla te nje dashurie te madhe, nje dhurate qe do te mbetet pergjithmone.

Dhuruesi pati vetem nje kerkese. Kjo shkolle te thirret: Shkolla 27 marsi. Ne kujtim te asaj qe nuk duhet harruar kurre.