Erdogan: Rusia dhe Ukraina shkëmbyen 200 rob lufte falë ndërmjetësimit të Turqisë

0
44

Rusia dhe Ukraina shkëmbyen 200 robër lufte të mërkurën si rezultat i ndërmjetësimit të Turqisë dhe trafikut diplomatik të kryer me liderët e dy vendeve.

Andolu Agency shkruan se presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u tha gazetarëve në New York City se shkëmbimi i të burgosurve nën ndërmjetësimin e Turqisë ishte një hap i rëndësishëm drejt përfundimit të luftës midis dy vendeve.

Ai tha se përpjekjet për të vendosur paqen midis Rusisë dhe Ukrainës vazhdojnë. Presidenti falënderoi gjithashtu homologun e tij rus Vladimir Putin dhe presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy, duke shtuar: Unë gjithashtu do të doja të falënderoja të gjithë miqtë e mi që kontribuan në këtë proces.

Zëdhënësi i presidentit turk, Ibrahim Kalin, përshëndeti shkëmbimin në Twitter, duke thënë: Ky shkëmbim, i cili u zhvillua si rezultat i trafikut intensiv diplomatik të Presidentit tonë, është një nga rezultatet më të rëndësishme të diplomacisë së paqes të ndjekur nga vendi ynë. Turqia gjithmonë favorizon paqen”.

Më parë, Erdogan i tha Putinit dhe Zelenskyit se nuk ka fitues në një luftë që përfundon me vdekjen e njerëzve. Presidenti tha se Turqia ka ndjekur një politikë të ekuilibruar midis Rusisë dhe Ukrainës që nga fillimi i luftës në shkurt dhe favorizon dëgjimin e të dy presidentëve në tryezën e negociatave në Turqi.