Facebook ia rrit vlerën Bitcoin, kalon mbi 11 mijë dollarë

Çmimit të bitcoin i është rritur vlera duke u bërë mbi 11,000 dollarë, niveli më i lartë i tij në 15 muajt e fundt, interesi është rritur për kriptovalutat pasi Facebook lajmëroi që do të lansojë një monedhë dixhitale në vitin e ardhshëm.

Bitcoin është rritur me vlerë prej pothuajse 2.000 dollarë në javë që kur firma amerikane e teknologjisë zbuloi planet për të krijuar një kriptovalutë të quajtur Peshorja, në një masë që mund të riformësojë rrënjësisht peizazhin financiar me implikime të gjera për qeveritë dhe bankat qendrore në mbarë botën, shkruan The guardian.

Kriptopsia origjinale kishte lenguar më poshtë $ 6,000 për pjesën më të madhe të këtij viti dhe po dilte nga titujt pasi investitorët në mbarë botën gradualisht humbën interesin për asetet digjitale, transmeton Indeksonline.

Disa investitorë ishin djegur rëndë nga bitcoin kur rritja e saj meteorike në pothuajse 20,000 dollarë në fund të vitit 2017 – e cila tërhoqi krahasime me maninë e tulipanëve të shekullit të 17-të – u pasua nga një kolaps spektakular vitin e kaluar.

Duke rritur frikën e freskët të reinflacionit të flluskës, bitcoin goditi $ 11,116.65 gjatë fundjavës, nga 8.539.81 dollarë në fillim të qershorit, përpara se të hynte pak në tregti me rreth 10.800 dollarë të hënën pasdite.

Analistët thanë se lajmi i punës së Facebook në Libra ishte piloti kryesor pas mbërritjes, pasi tregtarët bastin adoptimin e teknologjisë së kriptovalutes nga një korporatë e madhe globale do të ndihmonte në legjitimimin e industrisë.