Fermeri në Uells vret qentë pasi ia sulmuan delet

Ky thuhet të jetë momenti dramatik kur një fermer në Uells vrau qentë e tij pasi ata sulmuan egërsisht 22 dele.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, David Hughes, 27 vjeç, qëlloi dy qentë pasi ata vrapuan të shfrenuar rreth fermës së tij dhe shkuan në hambarin e tij, ku vranë një dele shtatzënë dhe plagosën edhe shumë të tjera.

Policia u thirr në tokën bujqësore private në Rhosllanerchrugog në mars të vitit 2023, ku fermeri, i parë duke mbajtur një armë gjahu, u tha oficerëve se ai mund të dëgjonte qentë duke kryer një masakër.

Dhe pamjet thuhet se kanë kapur momentin e tmerrshëm të të shtënave për të vrarë kafshët, si dhe grumbuj kufomash nga sulmi që pa disa dele të plagosura në një skenë që një oficer e përshkroi si ‘shkatërrim të plotë’.

Lehja e fortë mund të dëgjohet ndërsa fermeri u afrua me armën e tij, përpara se të dëgjohej një e shtënë.

Një oficer pyeti ‘a janë të dy të vrarë?’ ndërsa një tjetër u zmbraps dhe u kthye – i rrethuar nga kufomat e deleve në tokë.

Por fermeri u përgjigj ‘jo ata janë ende duke lëvizur’, me panik të dëgjuar në zërin e tij, ndërsa oficerët u kthyen dhe u larguan – me një duke bërtitur: ‘Ata po vijnë tek ne!’ para se të dëgjohej një e shtënë e dytë.

Pasi u dëgjua një e shtënë e tretë, një oficer konfirmoi ‘ata të dy janë vrarë’ dhe ata psherëtiu në lehtësim.

Një oficer veteran i njësisë kriminale të policisë në fshat tha se ishte një nga sulmet më të këqija të qenve që kishte parë gjatë karrierës së tij të gjatë.

Lini një Përgjigje