Google: Ndalimi i Huaweit në SHBA ​​cënon sigurinë kombëtare

0
151
epa07611720 Huawei smartphones are displayed next to a salesperson at Thailand Mobile Expo 2019 in Bangkok, Thailand, 30 May 2019. Mobile handsets and smart devices are launched at the country's biggest phone showcase, aimed to expand the country's cell phone market after the smartphone sales dropped by 13.6 percent in the fourth quarter of 2018. EPA/RUNGROJ YONGRIT

Ndalimi i produkteve të Huawei ​​e vë sigurinë kombëtare amerikane në rrezik, deklaroi kompania Google, që sugjeron administratën Trump lidhur me ndalimin e kompanive amerikane për të shitur prodhimet në kompaninë kineze, bën të ditur ”Financial Times”.

‘’Nëse Huawei nuk mund të ketë përditësime për sistemin operativ Android nga Google, atëherë kompania kineze do të zhvillojë versionin e saj të modifikuar të Android, që do t’i bëjë telefonat më pak të sigurta dhe më shumë gjasa të jenë të hakeruara, madje edhe nga vetë Kina’’, shkruan FT.

Sipas FT, gjatë javëve të fundit Google ka kontaktuar Departamentin amerikan të Tregtisë për këtë çështje./atsh