Haki Abazi dikur akuzonte VV-në për përfshirje në vrasjen e Astrit Deharit, sot partia e shpërbleu

0
648

Emri i Haki Abazit sot u përmend nga Albin Kurti si i përfshirë në Qeverinë Kurti, konkretisht ai mund ta ushtrojë funksionin e zëvendëskryeministrit të dytë.

Mirëpo, Abazi pak kohë para se të aderonte në Vetëvendosje kishte ngritur akuza të rënda ndaj partisë që tashmë është pjesë. Ai gjatë asaj kohe kishte thënë se njerëzit e VV-së derdhin lot krokodili për të vrarët, për fëmijët e mbytur në gropë, shkruan lajmi.net.

Ai ka shtuar se pikërisht këta njerëz janë vetë vrasësit e Astrit Deharit, sipas tij, ata e kanë vrarë për shkak se Dehari mund te ishte pengues i planit të tyre.

Për më shumë shkrimi i plotë i Haki Abazit, më 11 janar 2018:

Violina per mjeranet

E lexova letren e Frasher Krasniqit prej burgut, per nje moment me shkrepi memoria dhe mu kujtua ajo goditja e tij ne emisionin e KLANIT. Gjykimi per te dhe per temperamentin e tij te ngjashem me ate te Dardan Molliqajt qe i jep te drejte vehtes me ndal makinen zyrtare dhe me nxjerr njeriun nga makina, e ploteson me perpikeri anen e medalejs qe nje grup politik qe pretendon pushtet nuk ka kurriz e i nevojitet nje krah qe duket i forte, qe duket arrogant, qe mendon se eshte i menqur, qe vije nga nje jete e varfer kulturore, nga nje provincialitet ku mardhenja me gjinine tjeter dhe seksi eshte qellimi i pretendimit te bisedave intelektuale nen dritat e zbehta te bareve e qosheve per te mos pare identitetin e vertet, per te meshehur vehten nga vehtja duke e shtyer nderdijen te krijoj silueten e vehtes permbrenda nje jete kinse urbane, te machiato subculture, me krakteristika te vetme kotesine dhe therrjen passhpine te kujdo qe mund te dal para qeliimit te pushtetit. Ne fakt Milaim Zeka del shume me moralist se sa Ahmeti, Molliqaj e Krasniqet e rinje qe tentojne te ‘shkerdhejne” duke fishkelluar me koke te dredhur dhe duke prentenduar se asgje nuk po ndodhe. Kur e lexoj fjaline :” Ja fala Kosoves vitet e rinise time…” me behet te marre nje violine dhe nje faculete me fshi lotet per kete patetizem bajat.

E frikshme eshte kjo pakulture, e pasender, pa njerezi. Keta njerez qe derdhnin lote krokodilli per te vraret, per femijet e mbytur ne grope, keta jane te njejiti qe duan ta zevendesojne SHIK duke u bere gjenerata e radhes e perfitimeve personale. Tani me hiqet te mendoj qe ne fakt keta jane vet vrasesit e Astrit Deharit sepse ndoshta ai do te ishte pengues i planit te tyre.

Ne nje emision ne fund vitit TV Dukagjin Dardan Molliqaj me akuzonte pa ndale se une jam bere me SHIK, dhe duke e ditur mire se kush eshte Molliqaj kjo ishte nje habi se si po mundohej te projektonte rolin dhe angazhimin e tij mbi mua dhe tani eshte e qarte qe SHIK eshte ai ose “SHIK I ëanna be” qe sigurisht i keshilluar nga “master hajgaregjija me tradite” qe mendon se eshte politikan i mire duke therrur njerez pas shipne, nje pertac demagog, i pamenqur, rrenc patologjik, dhe i pazote si njeri; po tentojne te zene pikerisht vakumin qe do te krijohet ne periudhen pas 17 Shkurtit kur gjyakta speciale mund te veproje.

Sigurisht qe ky grupacion delitantesh politik te udhehqur nga nje “tufe sane” siq lexova te jete quajtur se fundmi nuk po zgjedhin forma e jane bere patetik formen si kane orkesturaur dorheqjet per te krijuar presion per dorezimin e pushtetit ose kur dalin te lene vendin e lagur. Ajo qe keta perkrahes patetik qe ne fakt eshte numer shume i vogel e nga nje dorehqje per dite duan ta “trullosin publikun knise jane shume”, duhet shikuar listen e deshtimeve te atij qe po i shkojne mbrapa: Portokallgji nuk u be dot, bizensin me dasmat nuk i shkoi, kafexhi nuk u be dot, berllogun e komunes nuk e rregulloi dot…qe do te thote se suksesi i tij eshte gjahu per viktimine rradhes qe dikush tjeter e ka zene e ai do e haje per te trashur lekurat tutje, eventualisht nje Cocal Cola Zero qe mund ta paguaj dikush tjeter.