Hani 5 arra në ditë dhe përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm

0
59

Arrat janë një shtesë e preferuar për ëmbëlsira dhe byrekë, por ato duhet të hahen edhe vetë. Ka shumë arsye pse duhet t’i përfshini menjëherë në dietën tuaj të përditshme.

Sasia që duhet të merret është e padukshme dhe efekti në shëndetin e përgjithshëm është i pabesueshëm. Përfshini 5 arra në ditë në dietën tuaj ditore dhe do të merrni këto përfitime shëndetësore:

– zvogëloni madhësinë e belit me më shumë se një centimetër

– rritje e numrit të spermatozoideve tek meshkujt

– reduktuar rrezikun e diabetit

– parandalimin e kancerit

– zvogëlojnë shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës

– mbështet shëndetin e trurit

– uljen e kolesterolit

– forcimin e flokëve, lëkurës dhe thonjve.

Gjatë asaj periudhe, arrat furnizojnë trupin me lëndë ushqyese dhe vitamina dhe kështu e furnizojnë trupin me lëndë djegëse deri në vaktin tjetër. Arrat njihen edhe si stabilizues të stresit.

Antioksidantët në arrat forcojnë zemrën dhe luftojnë radikalet e lira që dihet se shkaktojnë sëmundje të zemrës. Acidet yndyrore omega-3 reduktojnë ndjenjat e depresionit dhe simptomat e ADHD.

Organet fillojnë të punojnë në mënyrë më efikase, duke parandaluar kështu bllokimin e arterieve dhe efekte të tjera negative në shëndet. Nëse konsumohet në moderim, nuk do të shkaktojë shtim në peshë, por përkundrazi, do të mbështesë shëndetin, do të rregullojë peshën dhe madhësinë e belit.