Humb shtëpinë nga zjarri, fiton 1 milion dollarë në lotari

0
221

Një burrë australian që kohët e fundit humbi shtëpinë e tij në zjarret shkatërruese të vendit festoi një mrekulli të enjten – një fitim lotarie prej 1 milion dollarësh australianë.

Shtëpia e një njeriu të paidentifikuar në Uellsin e Ri Jugor u dogj në fund të vitit të kaluar – dhe ai kishte frikë se nuk do të mund të rindërtohej pasi ai nuk kishte sigurim, sipas autoriteteve të lotarisë australiane.

Por ai u gëzua të enjten kur u kontaktua në punë dhe i thanë se fitoi çmimin më të lartë prej 1 milionë dollarë australianë ose rreth 690,000 dollarë amerikanë.Fituesi – i cili dëshironte të mbetet anonim – tha se ishte i mërzitur duke ditur që tani mund të rindërtonte shtëpinë e familjes së tij të shkatërruar.

“Nuk mund të pres që të shkoj në shtëpi dhe t’i dhuroj gruas time një puthje të madhe dhe një përkëdhelje!”, tha ai.Zyrtarët në Uellsin e Ri Jugor, ku jetoi fituesi i lotarisë, thonë se 1,870 shtëpi janë shkatërruar nga zjarret, duke pranuar se “shifra ka të ngjarë të rritet”.

Që nga e enjtja, 132 zjarre ishin ende duke djegur në rajonin e goditur keq, 55 prej të cilave ende nuk ishin shuar, thanë zyrtarët në Twitter, transmeton KosovaPress.