Irani e pranon se e ka rrëzuar aeroplanin me 176 udhëtarë

0
224

Irani ka pranuar se ushtria e vet e ka bërë një gabim kur pa qëllim e ka rrëzuar një aeroplan ukrainas, duke i lënë të vrarë 176 persona. Pranimi i fajësisë erdhi disa ditë pas mohimit të raporteve të inteligjencës së shteteve të perëndimit se përgjegjës për këtë ngjarje ishte Tehrani.

Të shtunën në mëngjes, televizioni shtetëror iranian e publikoi një deklaratë të ushtrisë, në të cilën thuhet se rrëzimi i aeroplanit të kompanisë “Ukraine International Airlines” ka ndodhur për shkak të një gabimi njerëzor. Ky njoftim u përcoll më pas nga kërkimfalja e presidentit iranian.

Presidenti Hassan Rouhani shkroi në Twitter: “Republika Islamike e Iranit shpreh keqardhje të thellë për këtë gabim të tmerrshëm. Mendimet dhe lutjet e mia shkojnë për të gjitha familjet që po mbajnë zi. I ofroj ngushëllimet e mia më të sinqerta.”

Në deklaratën e ushtrisë thuhet se aeroplani i rrëzuar ishte menduar gabimisht se ishte një cak i armikut pasi u kthye në drejtim të një qendre të ndjeshme ushtarake të Rojeve Revolucionare.

Ushtria kërkoi falje për këtë fatkeqësi dhe tha se do t’i përditësojë sistemet e veta për t’i parandaluar gabimet e këtilla në të ardhmen. Për më tepër, në deklaratë thuhet se personat përgjegjës do të japin llogari para Departamentit të Drejtësisë brenda sistemit ushtarak.

Aeroplani i tipit “Boeing 737” u rrëzua disa minuta pasi ishte ngritur në qiell nga aeroporti i Tehranit. Ngjarja ndodhi disa orë pas sulmit me raketa ndaj forcave amerikane në Irak, shkruan “The Guardian”.