Këto fruta anti-kancerogjene, ju duhet t’i përfshini patjetër në dietën tuaj

546

Frutat janë një nga ushqimet më të shijshme që natyra i vë në krye. Gjëja më e mirë është se secili prej tyre është plot përfitime për trupin tonë. Ato na japin vitaminat dhe mineralet që trupi ynë të jetë në gjendje të shkëlqyer.

Disa shkojnë më tej dhe mund të përballen me një nga sëmundjet më delikate që ekzistojnë: kancerin. Kanceri është një sëmundje e shpeshtë që merr jetën e shumë njerëzve çdo vit. Prandaj, ne do t’ju tregojmë disa fruta antikancerogjene që ju duhet t’i përfshini në dietën tuaj për të parandaluar këtë sëmundje.

Boronicat

Ndër frutat më të mira kundër kancerit janë boronicat, të cilat janë të pasura me antioksidantë. Më konkretisht, antioksidanti i pranishëm në boronica është anthocyanin. Anthocyanin, acid ellagic dhe uroliths që gjenden tek boronicat ndihmojë për të minimizuar dëmtimin e radikaleve të lira në ADN, të cilat mund të shkaktojnë kancer.

Rritja e qelizave të kancerit në gojë, zorrës të trashë, gji dhe gjëndrës së prostatës zvogëlohet. Vitamina C është një tjetër reduktues i kancerit që gjendet me bollëk në këto fruta të shijshme. Ajo kap radikalët e lirë dhe mbron ADN qelizore, duke penguar formimin e tumoreve.

Rrushi

Ata zënë vendin e dytë në listën e frutave antikancerogjene dhe ju duhet t’i shtoni patjetër në dietë sa herë që të mundeni. Rrushi përmban një përbërës natyror të quajtur resveratrol. Ky komponent është më i bollshëm në rrush të kuq ose të purpurt.

Trajtimi i qelizave të kancerit të zorrës së trashë me komponimet resveratrol ka reduktuar ndjeshëm aktivitetin e ornitinë dekarboksilazë. Kjo enzimë është çelësi i rritjes së qelizave të kancerit, sa më pak që të ketë aq më mirë është.

Avokado

Duke qenë e pasur me yndyrna të mira, ajo është pjesë e frutave antikancerogjene. Avokado është një burim i madh i antioksidantit glutathione. Ai ndihmon në eliminimin dhe shkatërrimin e radikaleve të lira që normalisht ndryshojnë ADN-në dhe mund të shkaktojnë rritjen e qelizave të kancerit. Avocadot gjithashtu kanë një përmbajtje të lartë të vitaminës C, e cila eliminon radikalet e lira dhe mbron ADN qelizore, duke penguar kështu formimin e tumoreve. Karotenoidet që gjenden në avokado (beta carotene, alfacarotene dhe zeaxanthin) gjithashtu pengojnë rritjen e tumoreve të prostatës, të gjirit dhe të gojës.

Ananasi

Një nga frutat më të preferuara kundër të gjitha llojeve të kancerit është pa dyshim ananasi. Ky frut ekzotik përmban bromelain, një enzimë që ndihmon në shkatërrimin e proteinave dhe ka aftësinë për të zvogëluar ose eliminuar qelizat e kancerit dhe për të lënë vetëm qeliza të shëndetshme. Bromelain është gjithashtu anti-inflamator dhe shumë efektiv në luftimin e dhimbjeve ekstreme. Kjo do të thotë se edhe ata që vuajnë nga artriti do të përfitojnë prej saj. Efekti antiinflamator dhe antikoagulant i bromelainit rrit imunitetin tuaj. Kjo e bën trupin tonë më efektiv në luftën kundër kancerit. /Revista Psikologjia/