Koreja e Jugut filloi stërvitjet me gjuajtje të drejtpërdrejtë pranë kufirit

Koreja e Jugut filloi stërvitjet e gjuajtjes së drejtpërdrejtë në poligonet e artilerisë pranë kufirit me Korenë e Veriut, për herë të parë në gjashtë vjet, pas pezullimit të një marrëveshjeje ushtarake ndërkoreane që kufizonte stërvitje të tilla.

Trupat lëshuan rreth 140 raketa duke përdorur obusët vetëlëvizës K9 dhe K105A1 gjatë stërvitjeve në provincat Gyeonggi dhe Gangwon, të vendosura pesë kilometra larg vijës së demarkacionit ushtarak brenda zonës së çmilitarizuar që ndan dy Koretë, tha ushtria e Koresë së Jugut.

“Stërvitjet e qitjes, të parat e këtij lloji që kryhen në tokë, pasi qeveria pezulloi plotësisht Marrëveshjen Ushtarake më 19 shtator 2018, janë fokusuar në forcimin e gatishmërisë së artilerisë dhe aftësive të reagimit në rast të provokimeve të armikut”, njofton ushtria.

Në njoftim thuhej se ushtria e Koresë së Jugut do të kryejë rregullisht stërvitje artilerie dhe stërvitje të njësive manovruese në zonat kufitare.

Masa vjen gati një muaj pasi Koreja e Jugut pezulloi plotësisht marrëveshjen ushtarake ndër-koreane të vitit 2018 dhe pas fushatës së Koresë së Veriut për dërgimin e balonave të plehrave përtej kufirit dhe përpjekjeve për të prishur sinjalet GPS pranë ishujve kufitar, tha agjencia e lajmeve të Koresë së Jugut.

Që nga fundi i majit, Koreja e Veriut ka lëshuar më shumë se 2,000 tullumbace mbeturinash përtej kufirit, me shpjegimin se kjo është një përgjigje ndaj një fushate propagandistike nga dezertorët koreano-veriorë dhe aktivistët e Koresë së Jugut, të cilët dërgojnë rregullisht balona me ushqime, ilaçe, para dhe fletëpalosje që kritikojnë veriun për udhëheqësit e saj veriorë në Phenian./abcnews.al

Lini një Përgjigje