Krerët e shtetit takohen sot me ambasadorin amerikan

Pas takimit treorësh të mbrëmshëm që e patën krerët e koalicionit qeverisës, sot në orën 09:00, kryeministri, presidenti dhe kryeparlamentari do të takohen me ambasadorin amerikan, Kosnett.
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, presidenti Hashim Thaçi dhe kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, do të takohen sot, në orën 09:00, me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett, raporton Gazeta Express.
Kërkesa e SHBA-së për heqjen e tarifës doganore ndaj Serbisë ka shkaktuar probleme të mëdha në ekzekutiv, madje krerët e koalicionit nuk kanë arritur pajtueshmëri për këtë çështje as pas një takimi treorësh të mbajtur pasditen e së mërkurës.
Dimë se kërkesa e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për heqjen e taksës 100% ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina ka shkaktuar krizë në koalicionin qeverisës.