Lajm i mirë për ata që hanë shpesh djath

0
720

Qumështi mund të zvogëlojë mundësinë e pësimit të një goditje në tru në jetën e mëvonshme, thonë studiuesit.

Një studim i madh i më shumë se 400,000 njerëzve sugjeroi që konsumimi më i shpeshtë i qumështit, djathit dhe kosit mund të zvogëlojë rrezikun e llojit më të zakonshëm të goditjes, transmeton lajmi.net.

Për çdo gotë qumësht shtesë ata që studiuan pinin në ditë, rreziku i një goditje ishemike të shkaktuar nga një mpiksje gjaku ra për 5 përqind.

Studiuesit e udhëhequr nga Universiteti i Oksfordit shikuan se çfarë thanë se njerëzit nga nëntë vendet evropiane.

Rezultatet më domethënëse treguan se ata që konsumonin më shumë fibra, së bashku me frutat dhe perimet, ishin dukshëm më pak të prirur të pësonin infarkt.

Studimi gjithashtu sugjeron që produktet e qumështit mund të jenë të rëndësishme.