Limaj: Qeveria e re duhet të ketë 80 vota në Parlament

0
282

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, tha se mbështet idenë e një qeverie e cila ka një shumicë prej 2/3 në Kuvendin e Kosovës.

I ftuar në emision “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ai tha se kërkohet një shumicë shqiptare.

“Na duhet një qeveri me shumicë të gjerë, më mbështetje të fuqishme në Parlament. Po flas për një qeveri me 80 vota ku sigurisht që shumica do të ishin partitë shqiptare”, deklaroi ai.

Sipas tij, vetëm kështu do të mund të mbylleshin temat e rëndësishme për vendin.

“Liberalizmi duhet të marrë fund, e dyta demonstrimi i Kosovës, ne nuk mund të garantojmë se do të mbyllet dialogu sepse janë dy palë plus pala ndërmjetëse, por na duhet unitet dhe të tregojmë vullnetin tonë për dialog, ky do të ishte demonstrim i shtetit tonë. E treta të kryhen temat e shtëpisë nga problemet sociale deri të zhvillimi ekonomik”, deklaroi Limaj.