Loja me flamuj: Konjufca i rrethuar me flamuj të Kosovës e pret në Kuvend zyrtaren e lartë gjermane

0
256

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, priti sot në takim Susanne Schütz, drejtoreshë për Evropën Jug-Lindore, Turqi dhe shtetet anëtare të Asociacionit Evropian për Tregti të Lirë në Ministrinë e Jashtme Gjermane.

Schütz uroi kryetarin Konjufca për zgjedhjen e tij në krye të institucionit më të lartë legjislativ të vendit, duke i dëshiruar atij suksese në detyrën e re institucionale.

Konjufca në pritjen e parë të ndërkombëtarëve në Kuvend ishte i rrethuar me dy flamuj të Kosovës, pamje kjo e paparë në zyren e tij në Vetëvendosje.

Në takim u diskutua për bashkëpunimin midis Kosovës dhe Gjermanisë në të gjitha fushat, si dhe për mundësitë e avancimit të mëtejmë të tij në të ardhmen.

Duke falenderuar diplomaten gjermane për mbështetjen e gjithanshme të Gjermanisë për Kosovën, kryeparlamentari Konjufca vlerësoi lart rolin e Berlinit zyrtar si në konsolidimin e brendshëm institucional e demokratik të shtetit të Kosovës, ashtu edhe në forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar të tij.

Gjatë takimit, Schütz shoqërohej nga ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Kristian Heldt.