Macron shpërndan parlamentin francez pas fitores së të djathtës ekstreme

Presidenti francez, Emmanuel Macron, e ka shpërndarë Parlamentin francez dhe ka shpallur zgjedhje të parakohshme.

Ky vendim i tij vije pas fitores së madhe të partisë së të djathtës ekstreme në zgjedhjet për Parlamentin Evropian.

Partia e Macron mori 15% , ndërsa Tubimi Kombëtar i Le Pen mori 32.5%.

Lini një Përgjigje