Messi vs Ronaldo, superkompjuteri vendos se cili është më i mirë

0
298

Zgjedhja mes Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo është debati i madh që nuk do të largohet, por tani ka prova shkencore që lojtari më i mirë është argjentinasi.

Si Messi ashtu edhe Ronaldo kanë qenë kaq të vështirë për tu ndarë dhe secili ka fituar pesë topa të artë. Të gjithë duket se kanë të preferuarit e tyre, por një kompjuter ka zgjedhur në bazë të fakteve dhe statistikave mes dy lojtarëve.

Sporza raporton se profesorët në universitetin KU Leuven dhe ekspertët e të dhënave në SciSports kanë dalë me një formulë për të vendosur se kush është lojtari më i mirë. Profesori Jesse Davis shpjegoi se si funksionon sistemi i tyre, duke thënë: “Vlera e një futbollisti shpesh përcaktohet nga gola dhe asistime. Një synim është një ngjarje e rrallë, megjithatë, sepse një mesatare prej 1.600 veprimesh vlerësohet të ndodhë në një ndeshje.

“Modeli ynë shikon çdo veprim – goditje, kalime, driblime – dhe llogarit vlerën e tij.”

Përdorimi i të dhënave nga të dy lojtarët që nga fillimi i sezonit 2013/14 derisa Ronaldo u largua nga La Liga për t’u bashkuar me Juventusin në fund të sezonit 2017/18 kompjuteri vendosi që lojtari i Barcelonës ishte lojtari më i mirë.

Messi përfundoi me Vlerësimin e Veprimeve duke vlerësuar Probabilitetet, ose VAEP, rezultatin 1.21 për ndeshje me Ronaldon duke shënuar vetëm 0.61 në lojë.

Tom Decroos, një student i doktoratës që ishte i përfshirë në hulumtim, shpjegoi, “Në sezonet e para, rezultatet e Messi dhe Ronaldo janë shumë afër njëri-tjetrit.

“Nga sezoni 2015/16, Messi është distancuar nga rivali i tij i përjetshëm.

“Ne shohim një tregtim me shumicën e lojtarëve të futbollit: ose ata bëjnë shumë veprime me një vlerë më pak të lartë – kjo është rasti me Paul Pogba, për shembull.

“Ose ju keni lojtarë që kanë më pak të ngjarë të godasin topin, por që kanë një ndikim të madh. Kjo është tipike për sulmuesit si Harry Kane, Mohamed Salah dhe Ronaldo.

“Messi është i jashtëzakonshëm në këtë fushë: Argjentinasi ka një numër shumë të lartë veprimesh dhe ato gjithashtu kanë një vlerë të lartë”.

Është interesante që rezultati i Ronaldos për Realin, gjatë së njëjtës periudhë ai u krahasua me Messin, dhe rezultati i Eden Hazard për Chelsea në atë kohë është shumë i ngjashëm.

Belgu, i cili që nga momenti ka nënshkruar për Los Blancos, në të vërtetë ka pasur një rezultat më të lartë prej 0.64 dhe Lotte Bransen i SciSports shpjegoi pse natyra e mënyrës se si ata morën pikët e tyre do të thotë Hazard është një zëvendësim i mirë por jo një i saktë, “Ronaldo është një klasik shënuesi. vlera e tij përcaktohet kryesisht nga goditjet e tij të mira. Rreziku është më i përfshirë në lojë. Vlera e tij është më e përhapur në pasimet, driblimet dhe goditjet “.

Kështu që atje e keni, Lionel Messi është lojtari më i mirë në botë. Ju nuk mund të debatoni me një kompjuter, sepse dukeni shumë pa kuptim nëse provoni./Indeksonline/