Mos u shqetësoni, jo çdo kollë është koronavirus

0
290

Pandemia koronavirus ka përfshirë tërë planetin dhe ka shkaktuar komplikime serioze në disa pacientë dhe 68% të tyre, shkakton një kollë të thatë. Kjo ndodh si pasojë e dëmtimit dhe përkeqësimit të mukozës nën ndikimin e ajrit të thatë dhe qëndrimit në dhoma të pa ngrohura, ndotjes së ajrit, tymit të duhanit.

Mukoza e dëmtuar bëhet e ndjeshme për sulm nga bakteret dhe viruset, e cila njihet duke gërvishtur fytin, shkakton kollë të thatë ose pezmatim. Kolla e thatë mund të ndodhë për herë të parë në çdo moshë, duke ndryshuar në intensitetin dhe kohëzgjatjen nga viti në vit, gjë që në rrethana normale nuk shkakton frikë te pacientët. Infeksioni me virusin Covid-19, ndër të tjera, shoqërohet nga një kollë e thatë, por kjo nuk duhet të jetë shkak për frikë. Mos e merrni vetë ilaçin tuaj, veçanërisht jo antibiotikë. Nëse temperatura e trupit tua j tejkalon 38 gradë Celsius, duhet ta shpërndani atë me antipiretikë, dhe ndërkohë pushoni, forconi imunitetin dhe lehtësoni kollën e thatë, irrituese që është shteruese.

Rritja e marrjes së lëngjeve në dy litra pasi membranat mukoze të fytit kërkojnë hidratim të mirë për t’u rikuperuar. Përveç ujit, pini limonadë të ngrohtë dhe çaje. Shtimi i një lugë mjaltë, e cila lehtëson dhimbjen e fytit dhe qetëson kollën e thatë, do të bëjë gjënë e duhur. Hani supë pule, pasi përmban aminoacid cisteinën, e cila rigjeneron mukozën e traktit të sipërm të frymëmarrjes, por gjithashtu dy antioksidues të rëndësishëm, zinkun dhe vitaminën E, miq të mirë të sistemit imunitar.

Merrni vitaminat D, C, A si dhe mineralin e zinkut. Hani ato me një dietë të ekuilibruar, dhe nëse tashmë jeni të ftohtë, merrni një nga shtesat për të zëvendësuar shpejt nevojat e rritura të trupit. Shmangni irrituesit e shkaktuar nga kolla e thatë – ajri i thatë, parfumet, deodorantët, produktet e pastrimit, transmeton KosovaPress.

Ventiloni shtëpinë çdo 20-30 minuta dhe nëse nuk ju ndalohet të dilni nga shtëpia, kaloni të paktën pak kohë jashtë çdo ditë, por larg nga njerëzit e tjerë. Pavarësisht nëse jeni të infektuar me koronavirus, jini përgjegjës para vetes dhe të tjerëve dhe mbani në mend se rreth 80 për qind e të infektuarve shërohen pa një trajtim të veçantë. Probleme serioze të frymëmarrjes ndodhin në një në gjashtë persona të infektuar me virusin Covid-19, kryesisht në të moshuarit 65-vjeç dhe në pacientët kronikë që vuajnë nga hipertensioni, diabeti, sëmundjet kardiake ose onkologjike.

Top Channel