Moti sot në Kosovë

117

Sot në vendin tonë pritet të mbajë mot i ftohtë dhe me temperatura tipike dimërore, me reshje bore të intensitetit të dobët.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik, parashihen erëra të fuqishme të cilat do t’i përfshijnë disa rajone, kryesisht veriun, verilindjen dhe perëndimin e vendit, por edhe pjesa qendrore gjithashtu do të përfshihet nga erërat e fuqishme të cilat do të regjistrojnë shpejtësinë mbi 12m/s.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -8 deri -5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -4 deri -2 gradë Celsius.