Njoftim i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë: Virusi A në qarkullim, rekomandohet vaksinimi

0
235

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka rekomanduar që të vaksinohen personat e ndjeshëm, ata me sëmundje kronike dhe të moshuarit, pasi që në vend është duke qarkulluar virusi A i gripit, shkruan Gazeta Express.

Në një postim në Facebook, nga instituti kanë kërkuar që të mbahet higjiena dhe të ajrosen mjediset e mbyllura.

“Mbani higjienën personale, lani duart sa më shpesh, ajrosni mjediset e mbyllura dhe mos rrini në vendet ku grumbullohen shumë njerëz dhe mos dilni kur ajri është i papastër”, shkruhet në njoftim.