Pamje me video të sulmeve të Iranit mbi bazat amerikane(video)

0
546

Sic raportojne mediat e huaja, e me pas u pranua edhe nga Departamenti i Mbrojtjes të SHBA, bazat janë goditur nga më shumë se një duzinë raketa balistike.

Pas sulmit, televizioni shtetëror iranian tha se ajo qe ndodhi ishte hakmarrje ndaj vrajses së komandantit të lartë i vendit Qasem Soleimanit. Gjenerali qe trazoi gjendjen e paqes u vra në një sulm me dron në Bagdad, me urdhër të presidentit amerikan Donald Trump.

Pentagoni thotë se dy bazat e ushtrisë amerikane u sulmuan, në Irbil dhe Al Asad. Është e paqartë nëse ka pasur viktima, nderkohe qe disa media italiane referuar televizionit iranian folen edhe per 80 viktima. Por vete SHBA nuk ka bere nje deklarate lidhur me njerez te vrare nga sulmi.