Menu Mbylle

Panxhari përmirëson shikimin, ju bën të humbni peshë dhe jo vetëm

Panxhari është një përbërës i zakonshëm në shumë gatime, nga sallatat te supa. Është shumë i mirë dhe është një burim i madh ushqyesish: nga vitamina C deri në sheqer, nga mineralet deri tek antioksidantë, të gjitha substancat e nevojshme për trupin tonë.

Një mjek i mirënjohur hungarez, Alexander Frerenegui, ka treguar se panxhari i papërpunuar mund të ndihmojë edhe parandalimin e kancerit. Me pak fjalë, një përbërës i domosdoshëm i dietës sonë.

Këtu janë disa nga përfitimet e panxharit:

Antitumor: disa kohë më parë disa studime thanë se vetitë dhe efektet e dobishme të kësaj perime mund të kundërveprojnë kancerin e zorrës së trashë dhe megjithëse hetimet janë ende në progres në vetitë anti-tumorale të kësaj perime, hulumtimet po fokusohet në përfitimet që ekstrakti i panxharit mund të çojë në trajtimin e kancerit të pankreasit, gjirit dhe prostatës.

Ai mbron sistemin e kardiokirurgjisë: është prania e vitaminës C që sjell përfitime për sistemin tonë imunitar duke e forcuar atë, me acid folik i cili, së bashku me betainin, përforcon enët kapilare, duke ndihmuar në mbajtjen e sistemit kardiovaskular të shëndetshëm.

Detoksifikues: ka veti të shkëlqyera detoksifikuese. Panxhari ndihmon në pastrimin e gjakut dhe të mëlçisë. Ngrënia e tij është një ndihmë e madhe në luftimin e sëmundjeve të mëlçisë.

Energjia: Është shumë e rekomanduar që të hani rregullisht panxhar të kuq për ata që luajnë sport. Pavarësisht se është i ulët në kalori, ai përmban shumë sheqer që lëshohet gradualisht në trup, duke siguruar kështu shumë energji në performancën sportive dhe për një kohë të gjatë.

Vëmendje gjithashtu për lëngun e panxharit të kuq, i cili ka vetitë shumë interesante:

Pirja e rreth gjysmë litri lëng të kuq të panxharit përditë zvogëlon presionin e lartë të gjakut dhe hipertensionin.

Lëngu i panxharit i papërpunuar është veçanërisht i përshtatshëm për të gjithë njerëzit që vuajnë nga anemia, pasi ai nxit formimin e qelizave të kuqe të gjakut në gjak