Parashikimi i motit sot dhe ditëve në vazhdim

0
130

Me mot të nxehtë dhe kryesisht me diell parashihet dita e shtunë. Më vonë në mbrëmje, me afrimin e një fronti të ftohtë paraqiten kushte për rrebeshe me bubullima kryesisht nga perëndimi dhe veriu i vendit.

Reshje lokale shiu shtrihen mëngjesin e së dielës edhe në pjesë tjera të vendit, të shoqëruara edhe me bubullima. Depërtimi i masave më të ftohta ajrore edhe sjell mot paksa më të freskët ditën e diel.

Ditëve të para të gushtit do të mbajë mot më stabil me më shumë intervale me diell, dhe jo aq i nxehtë.

30.07 – Nxehtë e kryesisht me diell. Në mbrëmje në veri e perëndim të vendit mundësi për rrebeshe me bubullima.

31.07 – Më freskët e me erë. Herët në mëngjes vranësira dhe reshje të dobëta shiu, të shoqëruara edhe me bubullima. Ditën vranësira e intervale me diell, aty këtu me riga lokale shiu, e deri në mbrëmje vranësirat shpërndahen.

1.08 – Kryesisht me diell dhe jo aq nxehtë.

2.08 – Kryesisht me diell, pasdite vranësira kalimtare.

3.08 – Kryesisht me diell, më nxehtë.

Temperaturat pësojnë rënie në të dy vlerat ekstreme. Minimalet zbresin edhe deri në 14C të hënën. Maksimalet nga 34C, të shtunën, zbresin në 27C, ditën e diel. Më pas luhaten përreth vlerave mesatare ndërmjet 28C e 30C.

Erërat frynë kryesisht nga veriu e verilindja, lehtë dhe mesatarisht të fuqishme 5-16m/s.
Shtypja atmosferike zbret përreth vlerave normale, e më pas gradualisht me tendencë të rritjes.