Policia e Shqipërisë ndalon protestën e radhës të opozitës

0
404

Edhe pse opozita kishte paralajmëruar se do të mbante protestën e radhës para Parlamentit gjatë kohës që mazhoranca do të zhvillonte seancën plenare, Policia e Shtetit ka i kërkuar PD që ta anulojë.

Ky vendim vjen,pasi sipas Policisë së Shtetit protesta e fundit ka pasur akte dhunë dhe deputetët e mazhorancës nuk janë lejuar të hynë në Parlament. Lajmi bëhët i ditur nga burime pranë selisë blu për ABC News. Por Partia Demokratike e konsideron të paligjshëm, militant e politik kërkesën e policisë. Sipas selisë blu, e drejta për protestë është kushtetuese dhe njofton policinë se do e zhvillojë tubimin.

Përndryshe dihet se opozita në Shqipëri, përkatësisht PD-ja i ka djegur mandatet dhe tërë luftën politike e ka bartur në rrugë. Protestat deri në rrëzimin e qeverisë kanë mbetur i vetmi mjet i PD-së, edhe pse këtë e kanë gjykuar të gjithë faktorët relevantë ndërkombëtar, ndërsa Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama këtë e ka cilësuar si pengesë për rrugën europiane të Shqipërisë.