Rivaliteti mes dy klubeve, aksidentohet për vdekje tifozi 33-vjeçar

0
287
Un uomo di 33 anni, tifoso della Vultur Rionero (Eccellenza lucana), è morto oggi investito da un'auto sulla quale viaggiavano alcuni tifosi del Melfi (Eccellenza lucana), nei pressi della stazione di Vaglio di Basilicata (Potenza). La Polizia sta indagando per stabilire le circostanze che hanno che hanno portato all'incidente e alla morte del tifoso, probabilmente frutto della rivalità tra le due tifoserie. Nell'incidente è rimasta ferita almeno un'altra persona, ora ricoverata all'ospedale San Carlo di Potenza. Vaglio di Basilicata (Potenza), 19 gennaio 2020. ANSA/TONY VECE

Një i vdekur dhe një i plagosur rëndë është bilanci i një aksidenti rrugor pranë stacionit hekurudhor “Vaglio di Basilicata”.

Viktima është një burrë 33-vjeçar, tifoz i skuadrës së CS Vultur Rionero, e cila militon në Seria D italiane.

Mësohet se burri vdiq pasi u godit nga një makinë e cila drejtohej nga tifozë të rivalëve të qytetit, Melfi. Një tjetër person mbeti i plagosur nga përplasja, i cili gjendet i shtruar në spitalin “San Carlo” në Potenza.

Sipas asaj që raportohet në mediat italiane, në makinën e përfshirë në aksident, tip “Fiat Punto” udhëtonin tre tifozë të Melfi, që tashmë po rrëfejnë ngjarjen në selinë e policisë në Potenza./lajmifundit.al