Rrëfimi i vajzës adoleshente Jezidi për ditët e fundit të Al-Bagdadit

0
187

Në muajt e tij të fundit në arrati, udhëheqësi i grupit të Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Bagdadi, ishte i acaruar, i trembur nga tradhtarët, ndonjëherë i maskuar si një bari – por gjithnjë i varur nga një rreth i ngushtë i njerëzve të tij të besueshëm.

Sipas një shkrimi të publikuar nga The Associated Press, përcjell Telegrafi, bashkëpunëtorët e tij kanë thënë se ai ishte i fiksuar për sigurinë dhe mirëqenien e tij dhe duke u përpjekur të gjejë siguri në qytete dhe shkretëtira në Sirinë lindore pranë kufirit Irakian ndërsa pronat e ekstremistëve u shkatërruan.

Në fund të fundit, udhëheqësi brutal një herë i quajtur “Kalifi” braktisi zonat e ISIS-it, duke “rrëshqitur” në territorin armiqësor në provincën veri-perëndimore të Idlib-it të Sirisë, të drejtuar nga rivalët e grupit radikal të lidhura me al-Kaidën.

Atje, ai hodhi veten në erë gjatë një sulmi të 26 tetorit nga forcat speciale amerikane në shtëpinë e tij të fortifikuar.

Dhe po sipas të njëjtit shkrim, për muaj të tërë, ai e mbajti një adoleshente jezidi si skllave, dhe ajo tha se si ai e solli atë me vete kur u zhvendos, duke udhëtuar me një grup me shtatë bashkëpunëtorë të ngushtë.

Vajza Jezidi, e cila u la e lirë në një sulm të udhëhequr nga SHBA-ja në maj, tha se al-Baghdadi fillimisht u përpoq të ikte në Idlib në fund të vitit 2017.

Ajo rrëfeu se një natë ishte ngarkuar në një kolonë prej tre automjetesh që përfshinte drejtuesin e ISIS-it, gruaja dhe rrethimi i tij i sigurisë u nisën për në krahinë.

Makina arriti në një rrugë kryesore, por më pas u kthye, me sa duket nga frika se do të binte viktimë e një sulmi, tha vajza, e cila ishte 17 vjeçe.

Për rreth një javë ata qëndruan në qytetin jug-lindor të Sirisë Hajin, afër kufirit të Irakut. Pastaj ata u zhvendosën në veri në Dashisha, një qytet tjetër kufitar në Siri brenda territorit të mbajtur nga ISIS.

Atje, adoleshentja jezidi qëndroi për katër muaj në shtëpinë e vjehrrit të al-Baghdadit, një ndihmës i ngushtë i quajtur Abu Abdullah al-Zubaie.

Al-Bagdadi do ta vizitonte atje shpesh dhe do ta përdhunonte dhe herë pas here e rrihte, ka thënë ajo.

Ai lëvizte vetëm natën, duke veshur atlete dhe duke mbuluar fytyrën, gjithmonë me rreth pesë burra sigurie që i drejtoheshin si “hajji” ose “sheikh”, ka vënë në pah ajo.

“Kur e pyetja ndonjë gjë, ai nuk më jepte përgjigje për arsye sigurie. Jo të gjithë e dinin se ku ishte”, tha ajo.

Në pranverën e vitit 2018, ajo iu dha një burri tjetër, i cili e nxori nga Dashisha.

Kjo ishte hera e fundit që ajo pa al-Baghdadin, megjithëse i dërgoi asaj një copë bizhuteri si dhuratë, ka rrëfyer më tej adoleshentja.

Duket se al-Baghdadi u zhvendos nga një vend në një tjetër në Sirinë lindore gjatë vitit më pas, pasi një kështjellë e ISIS-it ra në forcat e udhëhequra nga SHBA, përpara se të shkonte në Idlib diku në pranverë.

Më tej, The Associated Press shkruan se gjatë asaj kohe, al-Bagdadi ishte një “rrënim nervor” dhe duke u ankuar për tradhti.

Sajit, një irakian i cili ishte martuar me një tjetër nga vajzat e al-Zubaie, u arrestua nga autoritetet irakiane në qershor.

Ai tha se e kishte parë al-Baghdadin disa herë gjatë 18 muajve, duke filluar në Hajin në fund të vitit 2017.

Hera e fundit ishte në rajonet e shkretëtirës përgjatë kufirit sirian-irakian jo shumë kohë para kapjes së vetë Sajit.

Ai tha se al-Baghdadi i besoi atij dërgimin e mesazheve në “flash disqe” për togerët brenda Irakut.

Zyrtarët irakianë dhe sirianë kurdë kanë thënë se ata kanë kultivuar burime të veçanta që çuan në liderin e ISIS-it, dhe Sajit besohet të jetë njëri prej tyre.

Një zyrtar amerikan ndërkohë tha që dukej se kurdët sirianë arritën të shfrytëzonin dikë brenda rrethit të brendshëm të al-Baghdadi, informacioni i të cilit ishte i rëndësishëm në gjueti.

Sajit tha se lëvizjet e al-Baghdadit ishin të kufizuara shumë, aq më tepër kur humbi territorin.

Ai eci rreth e rrotull me një rrip vetëvrasës, madje fjeti me një pranë tij dhe bëri që ndihmësit e tij të mbanin rripa gjithashtu.

Lideri i ISIS-it kurrë nuk përdori një celular; vetëm ndihmësi i tij Abu Hassan al-Muhajer mbante një të tillë, duke përdorur një Galaxy 7, tha Sajit, i cili mbetet në paraburgim në Irak.

Gjithashtu, sipas shkrimit të The Associated Press, stresi iu shtua atij, çfarë ndikoi edhe në diabetin e udhëheqësit të ISIS-it, dhe ai duhej të monitoronte vazhdimisht sheqerin në gjak dhe të merrte insulinë.

Si pasojë, ai nuk agjëroi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit dhe i detyroi ndihmësit e tij të mos agjërojnë gjithashtu, tha Sajit.

Disa herë, al-Baghdadi ishte maskuar si bari, tha ai.

Kur shefi i sigurisë së al-Baghdadi, Ebu Sabah, kuptoi për një bastisje të mundshme në zonën e shkretëtirës kufitare Siri-Irak, ku ata ishin fshehur – ata hodhën çadrat e tyre dhe fshehën al-Baghdadin dhe al-Muhajer brenda një grope të mbuluar me papastërti, ka thënë Sajit.

Ata i kanë lënë delet të bredhin në majë të gropës për ta maskuar më tej atë. Pasi kërcënimi i bastisjes mbaroi, ata u kthyen dhe i kthyen tendat përsëri, tha ai.

Al-Baghdadi lëvizi me një rreth prej pesë deri në shtatë njerëz, duke përfshirë al-Muhajer, al-Zubaie dhe Abu Sabah; dhe ish guvernatori i grupit për Irakun, i njohur si Tayseer ose Abu al-Hakim.

Al-Muhajer u vra në të njëjtën ditë si al-Baghdadi, në një operacion të veçantë ushtarak të udhëhequr nga SHBA.

Ndërkohë, të hënën, zyrtarët turq thanë se arrestuan motrën më të vjetër të al-Baghdadi në Azaz, rajonin veriperëndimor të Sirisë. Të gjitha janë prona jashtë kontrollit të qeverisë.

Udhëheqësi i ISIS-it ishte gjithashtu në kontakt me zëvendësin e tij të lartë, Hajji Abdullah, tha Sajit.

Zyrtarët irakianë thonë se al-Baghdadi e vendosi atë përgjegjës për shumicën e çështjeve administrative dhe financiare të grupit.

Sajit tha se ai beson se Haxhi Abdullah është në të vërtetë njeriu që quhet pasardhësi i al-Baghdadit para vrasjes së tij, i identifikuar me nofkën Abu Ibrahim al-Hashemi Al-Kurejshi.

Zyrtarët e SHBA-së ndërkohë kanë bërë të ditur se nuk e dinin kur al-Baghdadi mbërriti në Idlib por thanë që ai zgjodhi vendndodhjen sepse ishte territori i fundit jashtë kontrollit të qeverisë siriane.

Ndërsa zyrtarë të Sirisë thanë që ata mposhtën lëvizjet e tij në maj por dyshuan se ai u largua atje pas rënies së territorit të fundit të ISIS-it në fund të marsit.

Atje, ai supozohet se u fsheh në një kompleks në fshatin Barisha, rreth 5 kilometra (3 milje) nga kufiri me Turqinë.

Si shumë prej vendeve kufitare të Idlibit, ai është i mbushur me njerëz të zhvendosur nga e gjithë Siria dhe administrohet nga Hayat Tahrir al-Sham, një grup militant i lidhur me al-Kaidën dhe një rival me ISIS-in.

Kompleksi i përkiste një burri të quajtur Abu Mohamed al-Halabi, i cili ishte një tregtar delesh por kishte pak kontakte me fqinjët e tij, i thanë disa banorë AP-së.

Ata folën në kushte anonimiteti nga frika se do të rrezikoheshin duke folur për vendin.

Zyrtarët irakianë thanë që “tekniku” i al-Baghdadi – një njeri që u kujdes për logjistikën – u vra gjithashtu me të në sulm.

Ndërsa një banor tha se gati një duzinë helikopterësh u hodhën mbi fshatin e tyre para orës 11, natën e 26 tetorit, në një bastisje të drejtuar nga SHBA.

“Ne dolëm në ballkon për të parë dhe ata filluan të qëllonin, me pushkë automatike. Kështu u futëm brenda dhe u fshehëm”, ka rrëfyer banori.

Pastaj u bë një operacion ajror në perëndim të fshatit, në drejtim të shtëpisë së al-Halabi. Më vonë, amerikanët paralajmëruan banorët të largoheshin nga shtëpia sepse do të hidheshin në erë.

“Askush nuk priste që al-Bagdadi të ishte këtu”, ka thënë një tjetër banor.