Rrëzohet një aeroplan ushtarak rus në Siri

0
588

Një aeroplan ushtarak transportues rus është rrëzuar në Siri duke vrarë 26 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit që besohet të kenë qenë në bord, thotë ministria e mbrojtjes.

Aeroplani An-26 u rrëzua gjatë uljes në bazën ajrore Hmeimim, pranë qytetit bregdetar sirian të Latakisë, raporton BBC, transmeton Indeksonline.

Aeroplani nuk u sulmua, thonë mediat ruse dhe të dhënat paraprake sugjerojnë se një mosfunksionim teknik mund të ketë shkaktuar rrëzimin.