Shqiptari vret gruan nga xhelozia dhe më pas veten, letra e tij: Nuk duroja dot më

0
140

Një shqiptar në Itali ka vrarë bashkëshorten e tij dhe më pas veten për motive xhelozie.

Në një letër të gjetur nga autoritetet italiane, ai shkruante se nuk duronte dot më dhe se I kishte ardhur në majë të hundës me situatën ku ndodhej.

Gjatë momentit të ngjarjes, fëmijët e çiftit ishin me pushime, ndersa gruaja pritej të shkonte në punë të nesërmen.

Një tragjedi që ishte planifikuar në detaje dhe që përfundoi me dy viktima, Shkëlqim Bedeli dhe Shegushe Paeshti, të dy shqiptarë që jetonin prej 20 vitesh në Cazzago San Martino, në fshatin La Collina.

Shkëlqim Bedeli, 56-vjeçar i papunë, sipas hetimeve e mbyti gruan e tij Shegushe Paeshti, 55 vjeç, para se të varte veten. Në banesën dy katëshe ku çifti jetonte, ditën e enjte u zbuluan trupat e dy viktimave, gruaja gjendej e shtrirë pa jetë në shkallët, e lidhur me parmakun e shkallëve dhe me shenja të dukshme dhune në qafën e saj ndërsa ai gjendej jo shumë larg, i vetëvarur në të njëjtin parmak.

Në dy letrat që ai kishte lënë në tavolinë, një për policinë dhe një për fëmijët Shkëlqim Bedeli, kishte treguar se ai nuk duronte dot më, stresi dhe zhelozia e kishte detyruar atë të ndërmerrte një veprim të tillë. Pasi ai besonte se gruaja e kishte tradhtuar atë dhe kishte një lidhje jashtëmartesore.

E ndërkohë që të gjithë janë të shokuar për atë që ka ndodhur, tre djemtë familjes janë kthyer nga pushimet si tre jetimë. Fëmijë të një tragjedie që nuk e prisnin kurrë dhe brenda pak orësh ata e gjetën veten pa nënë apo baba dhe dëshmitarë të skenave të paharrueshme.