Spektakli i dritave me dron sjell imazhin e një personi që vrapon (video)

0
190

Rreth 2 mjë dronë fluturuan mbi qytetin më të madh të Kinës, duke krijuar sfera gjigande, një tekst, madje edhe një figurë njerëzore që dukej sikur vraponte në mes të qiellit.

Rrjeti i mediave shtetërore CCTV tha se konfigurimi i bërë nga njeriu ilustroi ndryshimet e mëdha dhe arritjet e lavdishme që Shanghai ka bërë në 40 vitet e fundit të reformës.

Ajo u arrit përmes përpjekjeve të gjera të programimit për të koordinuar dronet, një gjë shumë e vështirë për tu arritur.

LEXO EDHE:
Na konkurron rajoni/ Shqipëria e pesta në Europë për çmimet e lira në restorante

Kjo shfaqje është pjesë e një trendi në rritje për të gjetur alternativa ndaj fishekzjarreve, të cilat krijojnë ndotje nga zhurmat dhe tymi, të cilat mund të jenë edhe një rrezik zjarri.

Disa qytete australiane janë detyruar të anulojnë shfaqjet e fishekzjarreve në natën e ndërrimit të viteve mes krizës së vazhdueshme të zjarrit që ka shkatërruar deri më tani gjysmë miliardë bimë dhe kafshë në vend.