Sulmohet WhatsApp

WhatsApp zbulon sulmin e “synuar” të vëzhgimit.

Hakerët ishin në gjendje të instalojnë në distancë softuerin e mbikqyrjes në faqe dhe pajisje të tjera duke përdorur një cenueshmëri të madhe në aplikacionin e mesazheve WhatsApp.

WhatsApp, e cila është në pronësi të Facebook, tha se sulmi kishte në shënjestër një “numër të zgjedhur” të përdoruesve dhe ishte orkestruar nga “një aktor i avancuar kibernetik”.

Një rregullim u shty të premten.

Sulmi u zhvillua nga firma izraelite e sigurisë NSO Group, sipas një raporti në Financial Times, transmeton lajmi.net.

Të hënën WhatsApp u bëri thirrje të gjithë përdoruesve të saj 1.5 miliardë që të përditësojnë aplikacionet e tyre si një masë paraprake shtesë.

Sulmi u zbulua së pari në fillim të këtij muaji.