Turqia arreston motrën e kreut të ISIS, Abu Bakr al Bagdadi

0
206

Turqia pretendon se ka arrestuar motrën më të madhe të liderit të ISIS-it të vrarë nga amerikanët, Abu Bakr al Bagdadi. Gruaja 65-vjeçare, e njohur me emrin Rasmiya Awad, për autoritetet turke është  “një minierë ari për inteligjencën” për shkak të informacioneve të shumta që ajo ka për ISIS.

Ndërkohë ofensiva e ushtrisë turke kundër ISIS vazhdon.

Dje ushtria e Ankarasë kapi 287 terroristë të ISIS, të cilët ikën nga burgu Ras al Ayn Sirian, pothuajse të gjithë të huaj.

Këtë e zbuloi zv.ministri i Brendshëm, Ismail Catakli: Ne kemi arrestuar 242 të huaj nga 19 kombësi të ndryshme dhe 45 terroristë turq. ‘Të huajt janë në zonën e sigurt, nën kontrollin tonë në Siri. Vendet e origjinës janë informuar tashmë, “tha zv.ministri.

Turqia ka akuzuar militantët Ypg kurdo-sirian se kanë çliruar rreth 750 terroristë të ISIS-it nga burgu Ras al Ayn gjatë sulmit të fundit turk në verilindje të Sirisë.