Ushqimet që funksionojnë kundër yndyrnave në gjak

788

Kolesteroli i lartë është një faktor kyç në cënimin e shëndetit të zemrës, por mjekët paralajmërojnë se ai ndikon ndjeshëm në rënien e dendësisë kockore.

Ka disa ushqime që rekomandohen:

Arrat

Arrat mund të ulin kolesterolin e keq me 9 përqind. Kjo vlen nëse konsumoni 6-7 arra të qëruara 6 ditë në javë për një muaj.

Hudhra

Hudhra njihet si një prej ushqimeve më të forta kundër baktereve dhe infeksioneve që përbëjnë rrezik për organizmin.

Por kohët e fundit, hudhra ka fituar reputacionin e një ushqimi të fuqishëm për uljen e kolesterolit në gjak.

A Funksionon Me Të Vërtetë Hudhra Kundër Kolesterolit?
Studimet e fundit mbi këtë çështje të cilave u referohet AgroWeb.org thonë se hudhra mundet të ulë nivelin e kolesterolit.

Gjetjet e shumicës së studimeve mbi këtë çështje sugjerojnë se rezultatet më të mira në uljen e kolesterolit arrihen falë konsumit të një gram hudhër në ditë.

Sipas tyre, konsumi i hudhrës ul nivelin e kolesterolit të plotë dhe të triglicerideve me deri në 20 mg/dL.

Por ulja e kolesterolit të keq është modeste dhe niveli i uljes është në varësi të dozës ditore të hudhrës.

Kjo do të thotë që sa më e lartë sasia e konsumuar e hudhrës, aq më i ulur do të jetë kolesteroli.

Kujdes me hudhrën duhet të tregojnë personat me tension të ulët.

Vaji i Ullirit

Vaji i ullirit ekstra i virgjër është i mbushur me acide yndyrore mono-të-pangopura që parandalojnë aterosklerozën dhe ulin nivelet e kolesterolit.

Shtoni 10 gramë vaj ulliri ekstra të virgjër në ushqimet tuaja ditore dhe do të ndieni ndryshim.

Avokado

Avokadot janë të pasura me acide yndyrore mono-të-pangopura që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe uljen e niveleve të kolesterolit.

Farat e Linit

Farat e linit janë një burim i pasur me acide yndyrore omega 3 dhe fibër. Ato ndihmojnë në uljen e rrezikut nga sëmundjet kardiovaskulare dhe të nivelit të kolesterolit.

Kakaoja pluhur

Kakaoja pluhur përmban flavanolë të cilët ndihmojnë jashtëzakonisht shëndetin kardiovaskular dhe funksionojnë si antioksidantë. Rrjedhimisht ato ulin nivelet e kolesterolit.

Tërshëra

Mjaftojnë dy racione me tërshërë dhe kolesteroli i keq mund të ulet me 5% në 5 javë, pa ndikuar në kolesterolin e mirë.

Spinaqi

Barishtet si spinaqi janë të pasura me luteinë, që ul rrezikun e atakut në zemër.

Shtoni të paktën 170 gramë spinaq ose barishte të tjera në sallata ose gatime të ndryshme dhe do të ndiheni më mirë.