Zjarri përfshin ishullin grek, evakuuohen turistët e 5 hoteleve

0
190

Një zjarr ka shpërthyer në ishullin Samos në Greqi, afër Pythagorion.

Zjarri shpërtheu në një pyll në Mesokampos pak pas orës 5 të pasdites së së shtunës. Ai u përhap shpejt dhe doli jashtë kontrollit për shkak të erërave të forta që fryn në zonë..

Sipas informacionit nga Shërbimi i Zjarrfikësve, turistët nga pesë hotele në zonë dhe banorë të Mesokampos, një total më shumë se 1.000 njerëz, u transferuan në palestrën e brendshme të Pitagorës si masë parandaluese.

Për shuarjen e zjarrit janë angazhuar tridhjetë e pesë zjarrfikës me 13 automjete, 4 avionë dhe 2 helikopterë zjarri, një ekip i Udhëtimeve Ajrore me 8 zjarrfikës Super Puma, tre grupe shëtitje ajrore me 30 zjarrfikës C130, 88 vullnetarë dhe 27 automjete vullnetare, dhe 4 ujësjellës.

Mjetet ajrore të angazhuara për fikjen e zjarrit ndaluan operacionin e tyre gjatë mbrëmjes për shkak të errësirës.

Sipas Shërbimit të Zjarrit, 56 zjarre pyjore janë raportuar në të gjithë Greqinë gjatë 24 orëve të fundit.