Zyrtarizohet telefoni i parë me pesë kamera – Nokia 9 PureView

0
506

Nokia 9 PureView, telefoni i parë me pesë kamera në botë, është zbuluar zyrtarisht.

Telefoni mbetet besnik  ndaj dizajnit, të cilin HMD Global ka promovuar për vite me radhë për linjën e telefonave – elegancë e thjeshtuar, kornizë alumini, pjesa e pasme me xham dhe buzë e lakuar për mbajtjen më të mirë në dorë.

Ekrani i telefonit ka një diagonale prej 5.99 inç, një raport 18:9 të faqes, një rezolucion QHD + (2880 x 1440p) dhe një panel OLED për të shfaqur ngjyra të gjalla si dhe hije të thella të zeza.

Është e dukshme që nuk ka prerje në telefonin Nokia 9 PureView dhe nuk ka sensorë të gjurmëve të gishtave në anën e pasme. Telefoni përdor një sensor gjurmë gishtash në ekran, i cili është një tip optik. Kamerat janë sigurisht tipari më i mirë në telefonin e ri Nokia. Ka pesë sensorë ZEISS në anën e pasme, dy prej të cilave janë RGB dhe tre janë monokrom. Kur krijohet një foto, të gjithë sensorët punojnë në përputhje për të mbledhur dritën, detajet, të dhënat e ngjyrave dhe t’i bashkojnë ato në foton përfundimtare.

Sipas HMD, krijimi i një foto rezulton në përpunimin e të dhënave të imazhit së paku 60MP. Sistemi i kamerës vjen me sensor 5 x 12MP (F1.8, 1.25μm). Kjo mundësohet me ndihmën e bashkëprocesorit të caktuar për imazhin, i cili ndihmon në kryerjen e detyrave më të vështira. Çdo foto e krijuar ka cilësi HDR dhe mund të krijojë një hartë të plotë të skemës së thellësisë 12MP.

Përdoruesit do të jenë në gjendje për të rregulluar në mënyrë specifike efektet anësore pasi fotografia të jetë krijuar. Gjithashtu do të mundësojë përpunimin e ngjyrave dhe kontrasteve ndërmjet fushave të ndryshme të thellësisë.

Nokia 9 PureView ka çip Qualcomm Snapdragon 845, 6GB RAM dhe 128GB hapësirë për ruajtje. Telefoni ka certifikatën IP67 për mbrojtje nga uji, pluhuri, por arrin pa portin për kufje. Modeli Nokia 9 PureView, me sistemin Android One, kushton 699 dollarë dhe parashitja nis nga sot, ndërsa dërgesat fillojnë nga muaji mars.