Hilmi Asllani, një ndërmarrës i diasporës

Si shumë shqiptarë të Kosovës para viteve 90’-a, për arsye të njohura të situatës së...

Mesazhi i presidentit Thaçi për diasporën në Zvicër

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përmes një videomesazhi në gazetën më të lexuar në Zvicër...

Është inauguruar në Kopenhagë Konsullata e përbashkët Kosovë-Shqipëri

Është inauguruar dje në Kopenhagë të Danimarkës Konsullata e përbashkët Kosovë-Shqipëri. Në një ceremoni të...

Drejtori i suksesshëm shqiptar i hoteleve luksoze zvicerane

Bardhyl Coli, një “Enfant terrible” i hotelerisë zvicerane, i lindur në një fshat të Klinës,...

Sofra tradicionale shqiptare në Gjenevë

Restoranti “Leart”, njëkohësisht tradicional dhe modern, tregohet unik me aftësinë e tij për të shërbyer...

E vërshojnë gjermanët ordinancën e mjekut shqiptar

Mjeku shqiptar Ejup Imeri ka marrë përsipër ordinancën e mjekut gjerman Klaus Schneider, i cili...

Vdes një shtetas i Kosovës në Gjermani

Ndonëse ende nuk është sqaruar gjithçka rreth rastit tragjik, duket se vdekja e të riut...

Mjekët shqiptarë hapin ordinancë në Cyrih të Zvicrës!

Me ardhjen e doktor Fatmir Demirit, ordinanca e Dr. Semun Abdilit tashmë ka kompletuar gamën...

I dënuari iu dorëzohet autoriteteve zvicerane!

Më 17 janar 2018, pasi e kishte paralajmëruar ardhjen, ai është arrestuar, pa ushtruar rezistencë,...

Ja sa shqiptarë jetojnë në Zvicër

Numri i shtetasve të Kosovës me qëndrim në Zvicër në fund të vitit 2017 ka...

Kompanitë kosovare i befasojnë ato gjermane

Në “IMM”, kompanitë kosovare po prezantojnë produktet e tyre, si: kuzhina, dhoma të fjetjes, divanë,...

Kufoma e gjetur në liqe është e 19 vjeçarit shqiptar të vrarë nga gjakmarrja

I akuzuari 46 vjeçar nga Göppingeni ngarkohet nga prokuroria se e ka mbytur viktimën, një...