Arifi: Kurti është mashtrues, duhet ta ndalojmë

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, në një intervistë për AlbanianPost, ka akuzuar kryeministrin e Kosovës Albin Kurti si mashtrues, duke theksuar se 1.2 milionë euro të ndara nga Qeveria e Kosovës për “Luginën e Preshevës” në vitin 2022 ishin në fakt para për të blerë vota për zgjedhjet speciale që u mbajtën më 17 dhjetor të vitit të kaluar në Serbi.

“Në Luginën e Preshevës, ndërhyrja e Kurtit në zgjedhje na dëmtoi rëndë. Ne e humbëm besimin tek njëri-tjetri. Ne e humbëm besimin tek qytetarët e Kosovës që dërguan ndihma për shqiptarët. Kurti po i përçan shqiptarët dhe është mashtrues, ne duhet të ndalojmë”, ka thënë Arifi.

Dhe sipas fjalëve të tij, Kurti ka shkelur idenë e përkrahjes së Kosovës për “Luginën e Preshevës”, dhe kryetari i Preshevës beson se shqiptarët i bojkotuan zgjedhjet, pasi siç tha ai kishte rreth 60 mijë votues, e vetëm 13 mijë njerëz votuan.

Kryetari i Preshevës ka theksuar se mjetet e ndara nga Qeveria e Kosovës për “luginën” janë shpërndarë kryesisht për personat që janë të afërt me deputetin shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi dhe këshilltaren e Kurtit, Ardita Sinani.

“Përfituan njerëz të afërt të Shaip Kamberit dhe Ardita Sinanit, të cilët janë të afërt me Kurtin, hapën shoqata fantazmë. Shoqatat u hapën edhe pas shpalljes së konkursit, një person mori 45 mijë euro për shkrimin e katër këngëve, një person tjetër që nuk ka një lavazh, i cili është i lidhur edhe me Liburn Aliun, ka marrë 30 mijë euro për këtë projekt sekret”, tha ai.

Arifi po ashtu ka akuzuar se Këshilli Kombëtar i Albanacadës i ka dhënë Faton Bisljimit 200 mijë euro për lobim në SHBA pa asnjë kriter.

“Faton Bislimi ka marrë 200 mijë vetëm për të dërguar disa politikanë të takohen me disa kongresmenë edhe pse nuk ka pasur licencë për të lobuar në SHBA”, tha Arifi.