Del video e sulmit terrorist në Izrael

Mediet izraelite kanë publikuar pamje nga sulmi terrorist në Tel Aviv, ku mbetën të vrarë dy persona, ndërsa disa të tjerë u plagosën.

Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz njoftoi se forcat izraelite të sigurisë janë të shtrira në të gjithë vendin dhe në gatishmëri pas sulmit terrorist në qytetin Hadera. Ndërkohë bëhet me dije se dy autorët e sulmit terrorist u vranë nga policia izraelite.

Pamjet e kamerave të sigurisë të Hadera-s të nga televizioni izraelit tregojnë dy autorët duke hapur zjarr mbi një makinë të parkuar në trotuar përpara se të shkonin në trotuar. Në vendin e ngjarjes, në Hadera, reporter i AFP pa një kufomë të shtrirë në tokë.

Kujdes pamje të rënda

Ministri i mbrojtjes i bëri komentet e tij pas një takimi me zyrtarë të lartë të sigurisë, duke përfshirë shefin e shtabit të IDF, komandantin e Inteligjencës Ushtarake, kreun e shërbimit të sigurisë Shin Bet dhe komisarin e policisë së Izraelit, thotë zyra e tij.

Në deklaratën e tij, Gantz vlerëson oficerët e Policisë Kufitare me rroba civile që qëlluan për vdekje dy terroristët që kryen sulmin dhe u uroi shërim të shpejtë personave të plagosur./abcnews.al/